Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/hb_99.35.177.jpg

Kjo monedhë vlen sa një thesar!Një monedhë e rrallë ari e përshkruar si një “festë e paturpshme” mbi vrasjen e Jul Çezarit, ka thyer rekord si monedha më e shitur në ankand. E blerë nga një ofertues anonim për 3.5 milionë dollarë, monedha “aureus” përmban një portret të Marcus Junius Brutus, një prej burrave që vranë Çezarin në vitin 44 para Krishtit.

Në të është gdhendur fraza “Eid Mar” – idetë e Marsit, një referencë për 15 Marsin, datën e vdekjes së Çezarit.

Monedha u lëshua nga Brutus dy vjet pas vrasjes, në vitin 42 para Krishtit.

Çmimi rekord i mëparshëm për një monedhë romaje ishte vendosur në vitin 2008, kur një monedhë bronzi e Perandorit u shit për rreth 2.5 milion dollarë.

Gjithashtu, është një nga tre monedhat e këtij lloji që ekziston.

Vdekja e Cezarit thuhet se ishte ushqyer nga besimi midis politikanëve romakë se ai synonte ta bënte veten mbret.

Pasi ishte emëruar “diktatori perpetuo”, diktator për jetën, Çezari u vra nga një grup senatorësh, duke përfshirë miq dhe njerëz të cilët ai më parë i kishte falur.

Të fundit

Në këtë qytet bie 5 metra borë (Video)

Një provincë lindore në Turqi është përfshirë nga reshjet e dendura bore ku trashësia e borës deri më tani ka arritur në 4-5 metra. Sipas mediave të huaja, bëhet fjalë për provincën Mu

Si njeriu më i pasur në botë, Elon Musk dëshiron të paguhet në Bitcoin

Tesla dhe themeluesi i SpaceX thanë se ai kurrë nuk do ta refuzonte kriptomonedhën.  Elon Musk, themeluesi miliarder i Tesla dhe SpaceX, dhe i cili sapo u bë njeriu më i pasur në botë, preten

Njihuni me qendren e universit (Video)

Vendi që shihni është një nga më të veçantët në botë, i cili ka mahnitur shumë njerëz. Madje ai cilësohet edhe si “qendra e universit”. Por çfarë ka të veçantë ky vend që vizito

Viti i kaluar i më i ngroti në Evropë

Viti 2020 ka qenë një ndër vitet më të ngrohtë që ka parë Evropa me 0.4 ° C më të ngrohtë se rekordi i mëparshëm në 2019. Sipas të dhënave të fundit nga shërbimi i BE për monitorim

Çfarë do të sjellë viti 2021 për shkencëtarët dhe astronautët

Shumë udhëtime me sa duket do të ndodhin. Pavarësisht pandemisë së koronavirusit, viti 2020 ka qenë një vit mjaftë i ngarkuar për astronautët, dhe mesa duket edhe ky vit do të jetë mjaft

Burri ndërtoi shtëpinë në pemë për një arsye të pabesueshme

Erdogan Özmen, një mjeshtër i përpunimit të drurit që jeton në Kalburcu, Turqi ndërtoi një pemë 12 metra katrorë në një pemë për një arsye të veçantë. Sipas tij, të qenit në konta

Info Tjera