Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/abruzzos.jpg

Ky fshat italian do t’iu paguajë deri në 40 mijë euro për të jetuar atyFshati italian, Santo Stefano di Sessanio, ofrohet t’iu paguajë qytetarëve deri në 40,000 euro për të jetuar atje, në një përpjekje për të ringjallur jetën dhe ekonominë.

Fshati piktoresk, ndodhet në malet e rajonit të Abruzzos dhe aktualisht ka vetëm 115 banorë, 13 prej të cilëve janë nën moshën 20 vjeç, ndërsa 41 janë mbi moshën 65 vjeç.

Këshilli i qytetit vendosi se ishte “thelbësore” për të bërë diçka që do të siguronte një zhvillim të qëndrueshëm të zones.

Oferta përfshin një pagë mujore deri në 7,200 euro për tre vitet e para. Banorëve të rinj do t’u jepet një pronë për të jetuar në të cilën ata do të duhet të paguajnë një shumë qiraje ende të përcaktuar, megjithëse do të jetë vetëm një shumë “simbolike”.

Ata që kërkojnë të fillojnë atje një biznes për të ndihmuar fshatin do të plotësohen më tej nga këshilli lokal me një grant të vetëm prej 18,000 eurosh.

Sidoqoftë, oferta është në dispozicion vetëm për ata që janë shtetas italian ose të BE-së.

Qyteti shpreson të tërheqë pastrues, farmacistë dhe persona që mund të promovojnë produktet ushqimore lokale. Aplikantët gjithashtu duhet të jenë të moshës midis 18 dhe 40 vjeç dhe të qëndrojnë në fshat për një minimum prej pesë vjetësh.

Kryebashkiaku, Fabio Santaviça i tha CNN Travel se donte t’i “mundësonte fshatit vazhdimësinë e jetës”.

Oferta u hap më 15 tetor dhe deri më tani kanë aplikuar rreth 1,500 njerëz.

Të fundit

Njihuni me lopën në Indi me emrin Kim Kardashian!

Kim Kardashian konsiderohet ndër yjet më të njohura të Hollivudit, dhe tani edhe adashja e saj mund të ngjitet në top listat e popullaritetit. Kjo e fundit po arrin popullaritet në një vend t

Kjo është kafsha më e rrezikshme në një kopsht zoologjik

Punonjësit e kopshteve zoologjike nëpër botë kanë treguar në Reddit disa kuriozitete nga puna e tyre me kafshët e egra. Mes qindra gjërave interesante të zbuluara në këtë rrjet social, nj

Prodhohet monedha më e rëndë në botë

Mbretëria britanike ka njoftuar se është prodhuar monedha e artë që peshon hiq më pak se 10 kilogramë, dhe që është monedha më e rëndë që ndonjëherë është prodhuar, shkruan The Guard

Ja çfarë pune bën tani ish-presidenti Barack Obama

Ai ishte presidenti i parë me ngjyrë i SHBA-ve, i cili me një fushatë mahnitëse dhe një rezultat të paarritshëm, Obama, e zgjoi, udhëhoqi dhe e shpalli fituese ëndrrën e Martin Luter Kingut

Ishulli i famshëm do të përdor bitcoinin në vend të parasë

Një ishull në Karaibe mund të bëhet vendi i parë në botë që përdorë bitcoinin në vend të parave. Pronarë të shtëpive luksoze në Bequia do të mund të përdorin kriptovalutën digjital

Vendi me rregullat më të pazakonta në botë

Qyteti-shtet Singapori, pavarësisht se është një vend i vogël ishullor, është i njohur për ekonominë e tij të pasur. Singapori është gjithashtu një destinacion unik udhëtimi falë ndihm

Info Tjera