Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/nicole-baster-KWLJ9mP9fZg-unsplash-scaled-1.jpg

Liqeni i “vdekur” në 4000 metra lartësiNjë liqen në çatinë e botës.

Kështu mund të quhet liqeni Karakul, i vendosur në një lartësi prej 4000 metrash mbi nivelin e detit me malet e Taxhikistanit, duke kaluar edhe liqenin e famshëm Titicaca në Amerikën e Jugut.

Një sasi e pafundme uji, në një sipërfaqe 380 kilometra katror me një thellësi që shkon deri në 230 metra.

I formuar kur një meteor goditi tokën rreth 25 milionë vite më parë, krateri i krijuar u mbush me ujë, rrethuar nga male të lartë dhe një shkretëtirë që të jep përshtypjen se je mbi sipërfaqen e hënës.

Karakul do të thotë “liqeni i zi”, por përgjatë ditës uji aty ndryshon ngjyrë dhe nga blu kobalti bëhet smerald.

Është një prej atraksioneve turistike më të mëdha të Taxhikistanit. Uji është aq i kripur sa që është e pamundur të lundrosh në të pa t’u përmbysur varka, pasi qëndron shumë mbi sipërfaqe.

Gjatë Luftës II Botërore zona u përdor nga nazistët si kamp për të mbajtur të burgosurit e luftës, ndërsa sot e gjithë zona konsiderohet nga autoritetet si Park Kombëtar dhe mbrohet me rigorozitet.

Të fundit

Zbuloni se çfarë tregon për ju, mënyra si e përdorni telefonin!

Gratë kalojnë mesatarisht 600 minuta në një celular çdo ditë, krahasuar me 459 minuta për burrat, sipas një studimi. Kjo kohë zakonisht kalon në detyra të lidhura me punën (si dërgimi i n

Nëse mund të rrini pa telefon 24 orë, fitoni 2 mijë euro!

Qendroni dot 24 orë pa përdorur asnjë lloj pajisje elektronike? Nëse po, kjo sfidë është për ju. Uebfaqja për krahasimin e produkteve Review.org ka nisur një sfidë të quajtur ‘Digital De

Mbi 50 milionë njerëz qeshin me videot e tij në TikTok

Platforma e mediave sociale TikTok është bërë një burim popullor argëtimi për përmbajtjen e saj në formë të shkurtër. Dhe nëse jeni duke “qarkulluar” nëpër TikTok, do të hasni në

Kapela e Indiana Jones arrin vlerën e mijëra funtave

Koleksionistët mund të paguajnë deri në 176,000 £ për kapelën e Harrison Ford në Indiana Jones në një ankand në Los Anxhelos. Artikull ikonik do të ishte një nga mbi 1,200 rekuizita telev

Ndërtesa që kanë mahnitur botën (Foto)

Art nuk mund të cilësohet vetëm piktura, e ilustruar në një telajo, por edhe projekte e ndërtesa mahnitëse. Këto kanë zgjedhur mediat e huaja, të cilat kanë publikuar ndërtesa që duken si

A jeni gati për eklipsin e parë diellor

Hënat e reja paraqesin fillime të reja dhe janë koha kryesore për manifestimin dhe vendosjen e synimeve. Hënat e reja në astrologji shënojnë fillimin e një cikli të ri hënor, dhe ndërsa ju

Info Tjera