Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/50182385066_d1ff8f191c_k_0.jpg

NASA bëhet gati për misionin e ri historikAstronautët Michael Hopkins, Victor Glover dhe Shannon Walker nga NASA dhe Soichi Noguchi i Agjencisë Hapësinore Japoneze do të udhëtojnë në hapësirë ​​në bordin e një anije kozmike SpaceX Crew Dragon në një raketë Falcon 9.

Astronautët janë pjesë e misionit SpaceX Crew-1 dhe do të shkojnë në qiell në 06:40 GMT me 31 Tetor.

Ata më pas do të përfundojnë udhëtimin prej 248 milje në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës , ku do të vendosen, duke u bashkuar me kreshtën e NASA-s Kate Rubins dhe Sergey Ryzhikov dhe Sergey Kud-Sverchkov të Roscosmos.

“Pas lëshimit, astronautët Creë-1 janë planifikuar të mbërrijnë në stacionin hapësinor për një mision shkencor gjashtë-mujor brenda laboratorit orbitues. Nisja do të jetë hera e parë që një ekuipazh ndërkombëtar do të fluturojë në bordin e një rakete dhe anije kozmike amerikane të certifikuar nga NASA, në pronësi komerciale dhe të operuar nga toka amerikane”, njoftoi NASA.

Nisja vjen pak pasi NASA dhe SpaceX bënë histori, pasi lëshuan njerëzit në hapësirë ​​nga toka e SHBA për herë të parë që nga viti 2011.

Të fundit

Kush është Kristen Welker, moderatorja që fitoi zemrën e publikut në debatin Trump-Biden

Kristen Welker ka qenë një fytyrë e njohur për miliona amerikanë si korrespondente e NBC News për Shtëpinë e Bardhë dhe bashkë-spikere e “Weekend Today”, por zgjedhja e saj si moderatore

Raca më e famshme e qenit në botë

Raca është rritur për punë fizike, përkatësisht për grumbullim të objekteve në ujë, andaj, bashkë me retrieverët e artë, më së shpeshti shfrytëzohet në qëllime terapeutike dhe si qen

Gruaja britanike birëson 14 fëmijë jetimë afrikan

Një grua e re britanike ka bërë një gjest të jashtëzakonshëm, duke birësuar 14 fëmijë nga Tanzania. Letty McMaster ishte vetëm 18 vjeç kur jeta e saj ndryshoi përgjithmonë pasi vizitoi n

10 fenomene të mahnitshme që nuk do të besoni se ekzistojnë në të vërtetë

Natyra është e bukur dhe e mahnitshme dhe ka krijuar mrekulli që është e vështirë të besohet se ekzistojnë në të vërtetë. Në jetën tonë të përditshme, ne përjetojmë disa gjëra të

Gjenerali grek në vitin 1992 ia dhuroi Ibrahim Rugovës një pistoletë me 200 fishekë

Adnan Merovci, një ndër njerëzit më të afërt të ish-presidentit Ibrahim Rugova, ka treguar se si gjenerali grek, Nikollae Girallakis, ia kishte dhuruar presidentit Rugova një pistoletë me 200

Instrumentet muzikore kontribuojnë në kujtesën dhe kreativitetin e fëmijëve

Instrumentet muzikore mund të kontribuojnë në kujtesën dhe kreativitetin e fëmijëve. Në shtetin e Amerikës Jugore, Kili, 40 fëmijëve të moshës prej 10 deri në 13 vjeç u janë bërë test

Info Tjera