Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/59bf9503aefd9.jpg

NASA: Krateri Jezero në Mars ngjason me liqenin SaldaAdministrata Kombëtare Aeronautike dhe Kozmike e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (NASA) ka thënë se ekzistojnë karakteristika të ngjashme gjeografike mes liqenit Salda, që ndodhet në qytetin Burdur të Turqisë dhe kraterit “Jezero” në planetin e kuq, Mars.

Disa studiues që marrin pjesë në projekt para dërgimit të sondës zbuluese robot “Perseverance” në Mars erdhën në liqenin Salda për përgatitje dhe bënë disa punime, ka njoftuar NASA.

Në llogarinë e saj në Twitter, NASA ka postuar pranë njëra-tjerrës fotografinë e liqenit Salda dhe atë të kraterit Jezero në Mars dhe thotë se këto dy formimeve kanë ngjashmëri në aspektin gjeografik.

Dihet që sipër kraterit Jezero (3,5) miliardë vite më parë ka ekzistuar një lum dhe liqen i madh.

Sonda “Perseverance” do të bëjë kërkime mbi provat e jetës mikrobike në Planetin e Kuq si dhe do të studiojë klimën dhe gjeologjinë e Marsit.

Të fundit

NASA bëhet gati për misionin e ri historik

Astronautët Michael Hopkins, Victor Glover dhe Shannon Walker nga NASA dhe Soichi Noguchi i Agjencisë Hapësinore Japoneze do të udhëtojnë në hapësirë ​​në bordin e një anije kozmike Spa

Kafeneja e parë saudite hap dyert për herë të parë edhe për qentë

Pronarët e qenve në Arabinë Saudite mund të shijojnë tani një filxhan kafe përkrah qenit të tyre që prej hapjes së një lokali që lejon qentë, i pari në mbretërinë ultrakonservatore. Ba

Arkitekti italian kërkon të ndërtojë qytete me 1 milion pemë

Arkitekti italian Stefano Boeri ka nisur një fushatë globale për të promovuar pylltarinë urbane. Boeri ka shprehur dëshirën për të parë më shumë pyje dhe pemë në qytete, me qëllim uljen

Portreti i Botiçelit del në shitje në vlerën e 100 milionë $

Një portret i rrallë i mjeshtrit të Rilindjes, Botiçeli pritet të dalë në shitje në ankand në Nju Jork, dhe mendohet të shitet në vlerën e 100 milionë dollarëve. E titulluar “Djaloshi

Shtëpia më e çuditshme në botë (Foto)

‘Casa do Penedo’ është shtëpia e ndërtuar në vitin 1974 dhe mund të radhitet ndër objektet më të çuditshme në botë. E vendosur rrëzë malit Fafe në Portugalinë Veriore, ajo është

Pse asnjë ushtri në botë nuk mund të krahasohet me atë amerikane

Arsyeja kryesore:Armët e ushtrisë amerikane, janë ndër më të mirat në botë. Kur është fjala për armë vdekjeprurëse, ushtria amerikane nuk ka asnjë lloj mungese në inventar. Disa prej ty

Info Tjera