Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/WormMoonGetty2019.jpg

Përgatituni për spektaklin e rrallë qiellor të fundjavësTë dielën do të jetë e dukshme super hëna e parë e vitit, e quajtur ndryshe “Hëna e Krimbave”.

Është emërtuar kështu pasi është koha kur toka fillon të ngrohet dhe krimbat fillojnë që shfaqen në Mars.

Ajo duhet të shfaqet e plotë deri të martën në mëngjes, sipas NASA-s.

Koha më e mirë për ta fotografuar Hënën është në lindjen e saj.

Kur Hëna është e ulët në horizont, atmosfera e bën atë të duket edhe më e madhe, sugjerojnë astronomët.

Kjo tregon Supermenën e parë të vitit 2020 ndërsa ngrihet mbi Parkun Kombëtar të Tenerife Teide.

Hëna e rrave mund të shihet nga e Dielja në mbrëmje deri në të martën në mëngjes

Koha më e mirë për ta parë Hënën e plotë është kur ajo është afër horizontit, për shkak të një iluzioni optik që e bën atë të duket më e madhe për shkak të madhësisë relative në krahasim me ndërtesat, pemët dhe objektet e tjera në plan të parë.

Të fundit

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror. Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u s

Studimi: Covid-19 është në ajër, jo në sipërfaqe

Muajt ​​e parë të pandemisë i kaluam plotësisht duke pastruar ushqime dhe çanta pazari. Kalimi i pecetave të lagura me alkool mbi doreza, telefonat celularë, tavolinat dhe ekranet, si edhe

Vendosja e maskës mund të shpëtojë rreth 14.000 jetë

Hulumtuesit e Universiteti të Uashingtonit kanë parashikuar numrin e vdekjeve që do arrijë SH.B.A-ja deri më 1 gusht. Sipas studiuesve rreth 618.523 njerëz do të kenë vdekur nga Covid-19, deri

Emiratet e Bashkuara zgjedhin gruan e parë arabe për t’u trajnuar si astronaute

Emiratet e Bashkuara Arabe e kanë zgjedhur gruan e parë arabe që do të marrë pjesë në një trajnim për t’u bërë astronaute. Gruaja e zgjedhur është Nora al-Matrooshi, e cila i ka 27 vjet

Gabimet dhe mënyra e duhur e pozimit për t’u dukur bukur në fotografi

Epoka e rrjeteve sociale ka bërë që pozimi i duhur të jetë shndërruar tashmë në një domosdoshmëri. Personalitet e famshme, por edhe njerëz të rëndomtë që kanë ndjekës të shumtë, kuj

Pamjet nga ura prej xhami në Kinë

Për disa njerëz, kjo është një urë shumë e largët. Fotot e mëposhtme tregojnë një urë xhami me dy kuverta në Kinë me një dizajn perfket, i cili duket i frikshëm nëse e sheh nga afër.

Info Tjera