Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/brendshme3.jpg

Pse duhet të vishni të brendshme të kuqe më 31 dhjetorDuket se është kthyer në një rregull tashmë që natën e Vitit të Ri veshim të brendshme të kuqe.

E kuqja konsiderohet nuanca perfekte për fundvitin.

Nuk ka një origjinë të caktuar se nga ka ardhur ky supersticion, por zbatohet me përpikmëri nga shumë vajza.

Legjenda në fakt thotë se në Kinë e kuqja ishte ngjyra e vetme që und të mposhtë Nian, një onstër që jetonte në fund të detit.

Ky monstër trembte me zhurma fëmijët dhe femrat natën e Viti të Ri.

Romakët kanë një tjetër shpjegim për këtë traditë.

Ata e vishnin të kuqen për të tërhequr fat dhe dashuri, pasi i tillë është edhe kuptimi i kësaj ngjyre.

Por ka një tjetër rregull për të brendshmet e kuqe.

Ato duhet të vishen vetëm në natën e Vitit të Ri, dhe më pas duhet të flaken tutje, pasi në të kundërt ato mund të sjellin fat të keq.

Të fundit

Zhvendoset shtëpia 139 vjeçare

Një shtëpi Viktoriane 139 vjeçare në San Francisko më në fund ka një adresë të re. Të dielën, Englander House, një ndërtesë historike në zemër të San Franciskos, u zhvendos nga 807 Fr

Buka franceze në UNESCO

Bageta (baguette – frëngjisht), bukë prej miellit të grurit, ujit, majasë, kripës dhe me pak mjeshtëri, po aq simbol i Francës, sa edhe kulla Eiffel, së shpejti mund t’i bashkohet listës

5 vende te sigurta në shtëpi ku mund t’i fshihni paratë

Tashme qe jane kohe te veshtira me koronavirus dhe bankat nuk dihet se sa te sigurta jane ja menyrat se ku mund ti fshihni leket dhe qe te mos ja u marre njeri. 1.Akuarium me peshq Mbështillni parat

Kopshti botanik më vdekjeprurës në botë

Kopshtet e Elnuik ndodhen në rajonin Nortumberlendit në Angli, aty ku ndodhet edhe kështjella e qytetit. Në këtë kopsht kultivohen deri në 100 lloje të ndryshme të bimësh toksike, gjë e cil

10 të vërteta të çuditshme për trupin e njeriut që mund të mos i dini

Trupi i njeriut, makina më e përsosur, siç quhet zakonisht. Vazhdimisht na mahnit me atë që mund të bëjë ndërsa disa të vërteta rreth tij janë veçanërisht mbresëlënëse. Zbuloni disa n

Flamuri i Kosovës i punuar me rreth 130 mijë copa letre, Arbnora Fejza-Idrizi synon të thyej edhe një rekord në Guinness

Arbnora Fejza-Idrizi nga Skenderaj, është duke tentuar të thyej rekordin e tretë në Librin e rekordeve (Guinness), kësaj radhe me një punim shumë të veçantë. Me teknikën origami, ajo ka re

Info Tjera