Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/soda_wide-966dc55b5339775fb8531299659a5639524eb96a.jpg

Pse duhet t’i pastroni kanaçet e pijeve të gazuaraPijet e gazuara janë pa dyshim një nga shembujt e ushqyerjes së keqe dhe jo të shëndetshme.

Problemi me pijet e gazuara të sheqerosura është që ato janë një vatër shqetësimesh serioze për organizmin.

Në to gjenden një sasi e madhe përbërësish të dyshimtë dhe kimikate siç janë:
• Aspartami
• BPA (ose bisfenol A)
• Ngjyrues Kimik Karamel

Problemet që shkaktojnë secili prej këtyre përbërësve kanë qenë subjekt studimesh të shumta dhe secili prej tyre ka arritur në konkluzionin që pijet e gazuara janë fajtore për një sërë problemesh shëndetësore.

Këto pije janë rëndom në paketime të ndryshme, kryesisht kanaçe, në sipërfaqen e të cilave jo rrallë gjenden shumë baktere.

Sipas ekspertëve në këto paketime shpesh janë gjendur edhe gjurmë fekalesh apo bakteresh të dëmshme që vijnë kryesisht jo vetëm nga brejtësit por edhe nga duart e palara të njerëzve.

Teorikisht, këto baktere mund të shkaktojnë probleme në aparatin tretës dhe infeksione urinare.

Praktikisht, gjasat e infeksioneve janë në varësi të ruajtjes së produkteve në dyqane e supermarkete.

Këto baktere dhe gjurmë fekalesh që vijnë nga njerëz që nuk lajnë duart dhe i prekin ato, nuk jetojnë gjatë në temperatura të ftohta, ku pije të tilla duhet të ruhen.

Sipas ekspertëve, njerëzimi jeton në një mjedis të mbushur me mikrobe e baktere dhe është mëse normale që të ketë kontakt me to.

Megjithatë, nëse jeni të interesuar të mbroni sigurinë tuaj, shpëlajeni kanaçen e blerë përpara se ta hapni, ose pijen direkt hidheni në një gotë.

Sidoqoftë, për hir të shëndetit, ekspertët rekomandojnë të ruani distancën nga pijet e tilla të industrializuara.

Në vend të tyre, merrni ujë mineral, hidhni në të frutat ose perimet e stinës dhe kaq mjafton.

Mund të zgjidhni limon, portokall, luleshtrydhe, boronica, trangull, rozmarinë, mente që i japin ujit një aromë dhe shije krejt natyrale dhe mbi të gjitha pa kimikatet e rrezikshme.

Të fundit

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror. Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u s

Studimi: Covid-19 është në ajër, jo në sipërfaqe

Muajt ​​e parë të pandemisë i kaluam plotësisht duke pastruar ushqime dhe çanta pazari. Kalimi i pecetave të lagura me alkool mbi doreza, telefonat celularë, tavolinat dhe ekranet, si edhe

Vendosja e maskës mund të shpëtojë rreth 14.000 jetë

Hulumtuesit e Universiteti të Uashingtonit kanë parashikuar numrin e vdekjeve që do arrijë SH.B.A-ja deri më 1 gusht. Sipas studiuesve rreth 618.523 njerëz do të kenë vdekur nga Covid-19, deri

Emiratet e Bashkuara zgjedhin gruan e parë arabe për t’u trajnuar si astronaute

Emiratet e Bashkuara Arabe e kanë zgjedhur gruan e parë arabe që do të marrë pjesë në një trajnim për t’u bërë astronaute. Gruaja e zgjedhur është Nora al-Matrooshi, e cila i ka 27 vjet

Gabimet dhe mënyra e duhur e pozimit për t’u dukur bukur në fotografi

Epoka e rrjeteve sociale ka bërë që pozimi i duhur të jetë shndërruar tashmë në një domosdoshmëri. Personalitet e famshme, por edhe njerëz të rëndomtë që kanë ndjekës të shumtë, kuj

Pamjet nga ura prej xhami në Kinë

Për disa njerëz, kjo është një urë shumë e largët. Fotot e mëposhtme tregojnë një urë xhami me dy kuverta në Kinë me një dizajn perfket, i cili duket i frikshëm nëse e sheh nga afër.

Info Tjera