Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/zvicra.jpg

Sa kushton të bëhesh shtetas zviceran?Shtetësia zvicerane është ndër më të kërkuarat në botë dhe duke pasur parasysh faktin se Zvicra është një nga vendet më të shtrenjta të botës, do të thotë që edhe shtetësia në kombin alpin ka të ngjarë të jetë e tillë.

 

Në këtë drejtim, TheLocal.ch, ka sjellë disa nga kostot më të zakonshme që duhet të paguani kur aplikoni për nënshtetësinë zvicerane.

Gjithashtu, siç edhe është e ditur, është e domosdoshme që të keni dokumentet tuaja në rregull kur aplikoni.

Siç është tipike në Zvicër, shuma që ju do të paguani do të ndryshojë nga kantoni në kanton.

Pavarësisht se ku jetoni në Zvicër, në të vërtetë ekzistojnë tre nivele të ndryshme të shtetësisë: federale, komunale dhe kantonale.

Por, përveç kostove të ndryshme që duhet të paguani, ka edhe një larmi të gjerë në pyetjet që do të përballeni si pjesë e procesit të shtetësisë.

Kjo mund të çojë në pasoja absurde, si në rastin kur një italiani që jetoi në Zvicër për 30 vjet iu refuzua shtetësia, sepse ai nuk dinte mjaft për kafshët në kopshtin zoologjik lokal.

Por kjo është çështje e një artikulli tjetër.

Sidoqoftë, kjo ra në rregull dhe shuma që ju paguani ka të ngjarë të ndryshojë në varësi të vendit ku jetoni.

Sipas një studimi nga Le Matin Dimanche, shuma që do të paguani për autoritetet kantonale dhe komunale mund të ndryshojë nga një minimum prej 500 frangash në më shumë se 3,000.

Studimi zbulon se kostot administrative mund të variojnë nga 500–1,600 franga në kantonin Jura deri në 1,800–3,000 franga në Fribourg, varësisht nga komuna në të cilën jetoni.

Kostot në kantone të tjera përfshijnë 550 deri 800 franga në kantonin Vaud, 1.000 franga në Valais.

Në Gjenevë, ndërsa tarifat më parë bazoheshin në të ardhura, ato tani tarifohen me tarifë fikse në varësi të moshës dhe nëse aplikoni si individ apo çift, shkruan TheLocal.ch, përcjell Telegrafi.

Sipas burimeve zyrtare, natyralizimi në Gjenevë kushton CHF300.- për të miturit nga 11 deri në 17 vjeç; CHF850.- për të rriturit nën 25 vjeç; CHF1250.- për njerëzit mbi 25 vjeç; CHF1360.- për çiftet me një anëtar nën 25 vjeç; CHF2000.- për çiftet mbi 25 vjeç; 300 CHF. – për fëmijë të përfshirë në procedura të ndryshme.

Ndërkohë, për kantonin e Cyrihut, kostoja është e shënuar në faqen kryesore të kantonit si 1200 franga për të rriturit e lindur jashtë të moshës mbi 25 vjeç.

Për personat nën 25 vjeç, autoriteti komunal ka hequr dorë kohët e fundit nga tarifat e aplikimit – megjithëse do t’ju duhet të paguani para në nivelin kantonal.

Të fundit

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror. Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u s

Studimi: Covid-19 është në ajër, jo në sipërfaqe

Muajt ​​e parë të pandemisë i kaluam plotësisht duke pastruar ushqime dhe çanta pazari. Kalimi i pecetave të lagura me alkool mbi doreza, telefonat celularë, tavolinat dhe ekranet, si edhe

Vendosja e maskës mund të shpëtojë rreth 14.000 jetë

Hulumtuesit e Universiteti të Uashingtonit kanë parashikuar numrin e vdekjeve që do arrijë SH.B.A-ja deri më 1 gusht. Sipas studiuesve rreth 618.523 njerëz do të kenë vdekur nga Covid-19, deri

Emiratet e Bashkuara zgjedhin gruan e parë arabe për t’u trajnuar si astronaute

Emiratet e Bashkuara Arabe e kanë zgjedhur gruan e parë arabe që do të marrë pjesë në një trajnim për t’u bërë astronaute. Gruaja e zgjedhur është Nora al-Matrooshi, e cila i ka 27 vjet

Gabimet dhe mënyra e duhur e pozimit për t’u dukur bukur në fotografi

Epoka e rrjeteve sociale ka bërë që pozimi i duhur të jetë shndërruar tashmë në një domosdoshmëri. Personalitet e famshme, por edhe njerëz të rëndomtë që kanë ndjekës të shumtë, kuj

Pamjet nga ura prej xhami në Kinë

Për disa njerëz, kjo është një urë shumë e largët. Fotot e mëposhtme tregojnë një urë xhami me dy kuverta në Kinë me një dizajn perfket, i cili duket i frikshëm nëse e sheh nga afër.

Info Tjera