Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/leonid-meteor-shower-picture-1024x572-1.jpg

Shfaqja e magjishme që do të ndodhë në mes të muajit nëntorNë mes të nëntorit, shiu i paqëndrueshëm i meteorit Leonid godet përsëri Tokën.

Ky shi vjetor meteorësh, i cili arrin kulmin gjatë natës në 16-17 nëntor, është përgjegjës për disa nga stuhitë më të forta të meteorëve në histori.

Ndonjëherë, meteorët bien me shpejtësi deri në 50,000 në orë.

Këto stuhi meteorësh ndodhin rrallë, por shikuesit këtë vit do të shohin më shumë meteorë Leonid sesa në 2019, sepse hëna e hollë, gjysmëhënës do të ndriçohet vetëm 5% gjatë natës së pikut. 

Koha më e mirë për të parë vitet e kaluara ishte para agimit rreth orës 3 të mëngjesit EST (0800 GMT) në mëngjesin e majës, sipas Jane Houston Jones të Laboratorit të Jet Propulsionit të NASA-s.

Kur mund ti shohim Leonidet

Shiu i meteorit Leonid arrin kulmin natën e së hënës, 16 nëntor dhe herët në mëngjes.

Skywatchers mund të jenë në gjendje të shohin disa meteorë në ditë pak para dhe pas pikut.

Sipas ekspertit të meteorëve të NASA-s Bill Cooke, pa qiellëzuesit e dritës së hënës mund të presin të shohin rreth 10-15 meteorë në orë gjatë kulmit.

Çfarë i shkakton Leonidët?

Shiu meteor Leonid ndodh çdo vit në nëntor, kur orbita e Tokës kalon orbitën e Kometës Tempel-Tuttle.

Kometa bën rrugën e saj rreth diellit çdo 33.3 vjet, duke lënë një gjurmë të pluhurit në prag të saj.

Kur orbita e Tokës kalon këtë shteg mbeturinash, pjesët e kometës bien drejt sipërfaqes së planetit.

Zvarritja, ose rezistenca e ajrit, në atmosferën e Tokës bëjnë që thërrimet e kometës të nxehen dhe të ndezen në topa zjarri që digjen të quajtura meteorë.

Këto thërrime komete zakonisht kanë madhësinë e një kokrre rëre ose një bizele, kështu që ato priren të digjen plotësisht para se të godasin sipërfaqen e Tokës.

Meteorët që mbijetojnë gjatë gjithë udhëtimit në tokë quhen meteorë.

Por shiu i meteorëve Leonid ka të ngjarë të mos japë asnjë meteorit.

Çfarë ju duhet për t’i parë?

Meteorët janë të dukshëm me sy të lirë, kështu që nuk do të keni nevojë për ndonjë pajisje speciale për t’i parë.

Të fundit

Si njeriu më i pasur në botë, Elon Musk dëshiron të paguhet në Bitcoin

Tesla dhe themeluesi i SpaceX thanë se ai kurrë nuk do ta refuzonte kriptomonedhën.  Elon Musk, themeluesi miliarder i Tesla dhe SpaceX, dhe i cili sapo u bë njeriu më i pasur në botë, preten

Njihuni me qendren e universit (Video)

Vendi që shihni është një nga më të veçantët në botë, i cili ka mahnitur shumë njerëz. Madje ai cilësohet edhe si “qendra e universit”. Por çfarë ka të veçantë ky vend që vizito

Viti i kaluar i më i ngroti në Evropë

Viti 2020 ka qenë një ndër vitet më të ngrohtë që ka parë Evropa me 0.4 ° C më të ngrohtë se rekordi i mëparshëm në 2019. Sipas të dhënave të fundit nga shërbimi i BE për monitorim

Çfarë do të sjellë viti 2021 për shkencëtarët dhe astronautët

Shumë udhëtime me sa duket do të ndodhin. Pavarësisht pandemisë së koronavirusit, viti 2020 ka qenë një vit mjaftë i ngarkuar për astronautët, dhe mesa duket edhe ky vit do të jetë mjaft

Burri ndërtoi shtëpinë në pemë për një arsye të pabesueshme

Erdogan Özmen, një mjeshtër i përpunimit të drurit që jeton në Kalburcu, Turqi ndërtoi një pemë 12 metra katrorë në një pemë për një arsye të veçantë. Sipas tij, të qenit në konta

Aeroplani përplaset në ajër me balonën që transporton mjete piroteknike

Aeroplani i aviokompanisë kolumbiane “Avianca” që po udhëtonte drejt Orlandos në Florida, për pak sa nuk është rrëzuar mbi Bogota për shkak të përplasjes me një balonë me ajër të nx

Info Tjera