Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/david-blaine.jpg

Shiko David Blaine duke fluturuar në 5500 metra duke përdorur një tullumbace (Video)Ai ka kapur plumba me gojën e tij, është zhytur nën ujë për shtatë ditë, ai ka kaluar 72 orë në një dhomë spirale Tesla – e tillë është mënyra ekstreme e jetës për interpretuesin David Blaine. Megjithëse ai u bë i famshëm si një magjistar, shumica e aktiviteteve të Blaine këto ditë përfshijnë teste durimi të rrezikshme për jetën. Bëma e tij e fundit premton çudinë e fëmijërisë dhe spektaklin e guximshëm.

Të mërkurën në mëngjes (nëse e lejon moti), Blaine do të ngjitet në qiell duke përdorur një tullumbace të mbushur me helium. Ai nuk do të jetë personi i parë që sfidon gravitetin në një mënyrë të tillë , por me Ngjitjen , ai mund të jetë i pari që e bën atë duke mbajtur fort një tullumbace balonash si një pesë-vjeçar në kopshtin zoologjik. Sipas planeve të fluturimit (përmes Varietetit ), Blaine do të drejtohet nga 42 tullumbace me tetë këmbë dhe 10 tullumbace më të vegjël me përmasa 4-6 metra secili. Zgjedhjet e balonave bazohen në peshën e tij prej 198 paund.

Blaine iu nënshtrua një trajnimi rigoroz si në parashutë dhe në frymëmarrje në nivele të ulëta të oksigjenit përpara marifetit, dhe ai do të ketë një parashutë në gatishmëri, plus një ekip që ndjek vitalet e tij me helikopter në rast se temperatura e trupit të tij bie në nivele të rrezikshme.  Kthesa e Ngjitjes është se audiencat mund ta përjetojnë atë drejtpërdrejt nga këndvështrimi i tij, falë mbështetjes së transmetimit të drejtpërdrejtë të YouTube dhe një pajisjeje kamere të bashkangjitur në trupin e tij.

“Unë kurrë nuk kam shkuar përtej vetëm disa qindra metrave”, pranoi Blaine duke qeshur gjatë momenteve të hershme të rrymës së tij. Të gjitha testet e tij paraprake ose kanë qenë me thasë me rërë të hedhur në lartësinë e kulmit, metodën e tij për të studiuar efektet e erës dhe temperaturës pa u nënshtruar më parë marifetit, ose thjesht duke fluturuar nga toka në lartësi të ulëta për të marrë një ndjenjë për litarin. Ai kurrë nuk ka bërë atë që njerëzit do të dëshmojnë gjatë Ngjitjes .

Performanca fillimisht ishte planifikuar të ndodhte mbi lumin Hudson të qytetit të New York-ut më parë këtë javë. Për shkak të motit të keq, Blaine dhe ekipi i tij u zhvendosën në shkretëtirën e Arizonës. Ndoshta jo aq magjike, por sigurisht më e sigurt për stuntman, i cili do të preferonte Ngjitja nuk është hileja e tij e fundit.

Transmetimi i drejtpërdrejtë i Ascension aktualisht po rrotullohet përpara marifetit, dhe siç është njoftuar nga ekipi i tij, Blaine ka të ngjarë të ngrihet rreth orës 7:45 të mëngjesit PDT / 10: 45 të mëngjesit EDT. Shikoni marifetin më lart dhe merrni një shije për punën përgatitore në këtë rimorkio.

Të fundit

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror. Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u s

Studimi: Covid-19 është në ajër, jo në sipërfaqe

Muajt ​​e parë të pandemisë i kaluam plotësisht duke pastruar ushqime dhe çanta pazari. Kalimi i pecetave të lagura me alkool mbi doreza, telefonat celularë, tavolinat dhe ekranet, si edhe

Vendosja e maskës mund të shpëtojë rreth 14.000 jetë

Hulumtuesit e Universiteti të Uashingtonit kanë parashikuar numrin e vdekjeve që do arrijë SH.B.A-ja deri më 1 gusht. Sipas studiuesve rreth 618.523 njerëz do të kenë vdekur nga Covid-19, deri

Emiratet e Bashkuara zgjedhin gruan e parë arabe për t’u trajnuar si astronaute

Emiratet e Bashkuara Arabe e kanë zgjedhur gruan e parë arabe që do të marrë pjesë në një trajnim për t’u bërë astronaute. Gruaja e zgjedhur është Nora al-Matrooshi, e cila i ka 27 vjet

Gabimet dhe mënyra e duhur e pozimit për t’u dukur bukur në fotografi

Epoka e rrjeteve sociale ka bërë që pozimi i duhur të jetë shndërruar tashmë në një domosdoshmëri. Personalitet e famshme, por edhe njerëz të rëndomtë që kanë ndjekës të shumtë, kuj

Pamjet nga ura prej xhami në Kinë

Për disa njerëz, kjo është një urë shumë e largët. Fotot e mëposhtme tregojnë një urë xhami me dy kuverta në Kinë me një dizajn perfket, i cili duket i frikshëm nëse e sheh nga afër.

Info Tjera