Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/planet9-nasa750.jpg

Shkenctarët zbulojnë detaje të reja për Planetin 9Shkencëtarët nga Universiteti Durham dhe Universiteti i Illinois në Chicago pohojnë se “Planeti Nine” mund të mos jetë një planet ose një vrimë e zezë fillestare.

Ndërsa shumica prej nesh rriten me njohurinë se ekzistojnë tetë planetë në sistemin tonë diellor , për disa vite astronomët kanë teorizuar për ekzistencën e një planeti të nëntë.

Planeti misterioz është përmendur shpesh si ‘Planet Nine’, dhe besohet se shtrihet në rajonet më të largëta të sistemit diellor.

Tani, shkencëtarët nga Universiteti Durham dhe Universiteti i Illinois në agoikago kanë hedhur një çelës në punimet me pretendime se Planeti Nine nuk mund të jetë një planet në fund të fundit.

Përkundrazi, Jakun Scholtz dhe James Unwin besojnë se Planet Nine mund të jetë një vrimë e zezë fillestare.

Duke folur për fiz.org , Z. Scholtz shpjegoi: “Puna jonë filloi kur James dhe gruaja e tij Laura shkuan në planetarin e agoikagos dhe panë një dokumentar të shkurtër për Planet 9”.

“Duhet të ketë tërhequr vëmendjen e James, sepse ai më thirri ditën tjetër dhe ne filluam të kuptojmë nëse ka ndonjë objekt tjetër që mund të jetë atje duke imituar një planet. Ekipi analizoi të dhënat e mbledhura nga Universiteti i Tokios, dhe zbuloi se një vrimë e zezë fillestare do të kishte afërsisht të njëjtën masë me masën e parashikuar të Planetit 9”.

“Pjesët përfundimtare u mblodhën vërtet kur kuptuam se haloes e materies së errët që rrethojnë vrimat e zeza fillestare do të ishin një mënyrë për të vëzhguar Planetin 9 nëse do të ishte një vrimë e zezë, për shkak të sinjalit të rrezeve / gamës ajo lëshohet”, tha Jakun Scholtz.

Të fundit

NASA zbulon ujë në sipërfaqen e ndriçuar të Hënës

Agjencia amerikane e Hapësirës, NASA, njoftoi të hënën se ka konfirmuar ekzistencën e ujit në zonat e ndriçuara të Hënës, duke sinjalizuar se uji mund të jetë i pranishëm më gjerësisht

Kush është Kristen Welker, moderatorja që fitoi zemrën e publikut në debatin Trump-Biden

Kristen Welker ka qenë një fytyrë e njohur për miliona amerikanë si korrespondente e NBC News për Shtëpinë e Bardhë dhe bashkë-spikere e “Weekend Today”, por zgjedhja e saj si moderatore

Raca më e famshme e qenit në botë

Raca është rritur për punë fizike, përkatësisht për grumbullim të objekteve në ujë, andaj, bashkë me retrieverët e artë, më së shpeshti shfrytëzohet në qëllime terapeutike dhe si qen

Gruaja britanike birëson 14 fëmijë jetimë afrikan

Një grua e re britanike ka bërë një gjest të jashtëzakonshëm, duke birësuar 14 fëmijë nga Tanzania. Letty McMaster ishte vetëm 18 vjeç kur jeta e saj ndryshoi përgjithmonë pasi vizitoi n

10 fenomene të mahnitshme që nuk do të besoni se ekzistojnë në të vërtetë

Natyra është e bukur dhe e mahnitshme dhe ka krijuar mrekulli që është e vështirë të besohet se ekzistojnë në të vërtetë. Në jetën tonë të përditshme, ne përjetojmë disa gjëra të

Gjenerali grek në vitin 1992 ia dhuroi Ibrahim Rugovës një pistoletë me 200 fishekë

Adnan Merovci, një ndër njerëzit më të afërt të ish-presidentit Ibrahim Rugova, ka treguar se si gjenerali grek, Nikollae Girallakis, ia kishte dhuruar presidentit Rugova një pistoletë me 200

Info Tjera