Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/EY37TLH45BFQHECL4WZG7TTUWU.jpg

Si do ta festojë babagjyshi vitin e ri këtë vit?Derisa po afron sezoni festiv, gjithçka është e paqartë se çfarë do të ndodhë për Krishtlindjet dhe Vitin e Ri.

Në kushtet e pandemisë, theksi vihet tek zbatimi i rregullave, ndaj këtë herë në Britaninë e Madhe është menduar që të jetë Babagjyshi ai që do t’i shpjegojë ato.

“Gjërat do të jenë pak më ndryshe, por kjo nuk do të thotë që Krishtlindjet nuk do vijnë”.

Ky është mesazhi i parë nga Santa Clause përpara sezonit të festave të fundivit, që këtë herë do të jenë nën kufizime të mëdha.

Babagjyshi tradicional iu përgjigj nëpërmjet një lidhjeje virtuale pyetjeve të fëmijëve të Shkollës së Mesme të Glasgow, në Britani, rreth asaj që ata mund të bëjnë për të qëndruar të sigurt nga Covid 19.

“A do të mbajë maskë Santa kur të vijë në shtëpinë time?”, pyet një tjetër nga vogëlushët.

“Po, patjetër” shprehet Babagjyshi, “sepse vetëm kështu mund të jemi të sigurt”.

Ndërsa sjell në vëmendje edhe rregullat e tjera:

“Elfët janë pak të mërzitur sepse nuk do të mund të japin përqafime si çdo vit, për shkak se duhet të respektojnë distancën sociale”.

Rregullat e kufizimit për Krishtlindje do të ndryshojnë në të gjithë botën, por qeveritë e Anglisë, Skocisë, Uellsit dhe Irlandës së Veriut po përpiqen të hartojnë një plan të përbashkët, në mënyrë që familjet në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar të mund të festojnë së bashku më 25 Dhjetor.

Disa nga këshillat për të qenë të sigurt janë të shmanget udhëtimi me transport publik, organizimet e grupeve të mëdha të punës, jo më shumë se katër familje mund të mblidhen së bashku në restorante etj.

Ndërkohe ende nuk ka një vendim se çfarë do të ndodhë me shërbimet fetare tradicionale të Krishtlindjeve si Mesha e mesnatës.

Ndërkohe edhe Nata e Vitit të Ri ka të ngjarë të e qetë këtë vit, me festimet në shtëpi ndoshta të ndaluara.

Shfaqjet e fishekzjarreve janë anuluar në Londër dhe në rrugën Hogmanay të Edinburgut.

Të fundit

Si njeriu më i pasur në botë, Elon Musk dëshiron të paguhet në Bitcoin

Tesla dhe themeluesi i SpaceX thanë se ai kurrë nuk do ta refuzonte kriptomonedhën.  Elon Musk, themeluesi miliarder i Tesla dhe SpaceX, dhe i cili sapo u bë njeriu më i pasur në botë, preten

Njihuni me qendren e universit (Video)

Vendi që shihni është një nga më të veçantët në botë, i cili ka mahnitur shumë njerëz. Madje ai cilësohet edhe si “qendra e universit”. Por çfarë ka të veçantë ky vend që vizito

Viti i kaluar i më i ngroti në Evropë

Viti 2020 ka qenë një ndër vitet më të ngrohtë që ka parë Evropa me 0.4 ° C më të ngrohtë se rekordi i mëparshëm në 2019. Sipas të dhënave të fundit nga shërbimi i BE për monitorim

Çfarë do të sjellë viti 2021 për shkencëtarët dhe astronautët

Shumë udhëtime me sa duket do të ndodhin. Pavarësisht pandemisë së koronavirusit, viti 2020 ka qenë një vit mjaftë i ngarkuar për astronautët, dhe mesa duket edhe ky vit do të jetë mjaft

Burri ndërtoi shtëpinë në pemë për një arsye të pabesueshme

Erdogan Özmen, një mjeshtër i përpunimit të drurit që jeton në Kalburcu, Turqi ndërtoi një pemë 12 metra katrorë në një pemë për një arsye të veçantë. Sipas tij, të qenit në konta

Aeroplani përplaset në ajër me balonën që transporton mjete piroteknike

Aeroplani i aviokompanisë kolumbiane “Avianca” që po udhëtonte drejt Orlandos në Florida, për pak sa nuk është rrëzuar mbi Bogota për shkak të përplasjes me një balonë me ajër të nx

Info Tjera