Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/9XMzq6iYA2x3YFKPsjoTFtvy.jpeg

Si do të ishte jeta në 7 planete?Stephen Hawking ka thënë se kemi vetëm 100 vjet më shumë para se të lëvizim në hapësirë.

Ky është një afat mjaft i ngushtë sepse le ta pranojmë do të kishim disa probleme për të mbijetuar në hapësirë.

Edhe astronautët, të cilët kalojnë vetëm disa orë atje, shpesh përballen me probleme shëndetësore pas kthimit.

Shumica e planetëve në univers është një vend i pamundur për ne tokësorët.

Në fakt, ne do të duhet të evoluojmë vetë, si me vizionin tonë, frymëmarrjen tonë dhe sistemin tonë vestibular, pothuajse tërësisht, për ta bërë atë.

Por si do të ishte jeta në 7 planetet?

Mars
Graviteti në Mars është më i ulët se në Tokë dhe është më larg nga dielli, kështu që ne do të shohim më pak rrezet e diellit.

Marsi gjithashtu nuk ka fushë magnetike mbrojtëse për shkak të atmosferës së tij të hollë, duke ekspozuar gjithçka ndaj rrezatimit.

Ndonjëherë, erërat e forta krijojnë stuhi pluhuri që ulërijnë në të gjithë planetin dhe pluhuri vazhdon të vendoset për muaj më pas.
Jupiteri

Të jetosh në sipërfaqen e Jupiterit mund të jetë sfiduese pasi që nuk ka asnjë sipërfaqe aktuale.

Planeti përbëhet tërësisht nga gazi.

Sidoqoftë, nuk do të thotë se është thjesht një re gjigante e varur në hapësirë, nëse dilni nëpër atmosferën e saj në pjesë më të thella, gazi bëhet më i dendur derisa të kthehet në lëng.

Pra, një shtresë e Jupiterit është një oqean i bërë me hidrogjen në vend të ujit.

Saturni
Ashtu si fqinji i tij i gaztë, Jupiteri, Saturni është një re e mrekullueshme me hidrogjen dhe helium pa tokë të fortë dhe erëra të fuqishme.

Ashtu si Jupiteri, ai bëhet më i ngushtë brenda, por thelbi i tij është shumë më i vogël.

Unazat e saj ikonike janë bërë nga një mori grimcash akulli, kështu që për fat të keq asgjë nuk mund të jetojë mbi to.

Dendësia mesatare e Saturnit është më e vogël se uji, kështu që ky gjigand i një planeti mund të notonte në një vaskë nëse do të kishte një të një madhësie të përshtatshme.

Mërkuri
Jeta është e vështirë në Mërkur.

Ky planet i vogël është më i afërti me diellin, kështu që rrezet e diellit këtu janë 7 herë më të mëdha se në Tokë asnjë krem ​​dielli nuk do të ishte në gjendje ta menaxhonte këtë.

Temperatura e merkurit është ekstreme, lëkundet midis një djegieje 800 ° F (430 ° C) gjatë ditës dhe −290 ° F (-180 ° C) natën.

Kjo është shoqëruar me të gjitha vazhdueshme shiu meteorit s dhe tërmeteve.

Si bonus, nuk ka atmosferë ose ajër për të marrë frymë.

Venus
Nëse ka një vend më të vështirë për të jetuar sesa Mërkuri, është Venusi.

Temperatura këtu është dajak 880 ° F (471 ° C), dhe atmosfera është aq i trashë, ajo krijon një efekt serë.

Sipërfaqja është e thatë dhe plot surpriza si shpërthime vullkanike, erëra uragani dhe rrufe.

Dhe si një qershi në majë, presioni këtu ndihet sikur jeni 1 milje nën ujë, duke ju dhënë një dhimbje koke jo trende.

Urani dhe Neptuni
I akullt, i errët dhe i rrënuar nga erërat e forta, Urani dhe Neptuni janë bërë kryesisht nga lëngje të ftohta metan, ujë dhe amoniak.

Ata nuk kanë një sipërfaqe të fortë, dhe atmosfera e tyre ngadalë bashkohet në ujë përreth bërthamës së planetëve.

Graviteti këtu është më i fortë se në Tokë dhe ushtron më shumë presion mbi gjithçka.

Plutoni
Objekti më i largët i ngjashëm me planetin nga dielli është në mënyrë të përshtatshme i ftohtë dhe i mbuluar me akull, me gravitet të dobët dhe një atmosferë të dobët.

Dielli, nga Plutoni, nuk është asgjë më shumë sesa një pikë në horizont, pak a shumë si hëna për Tokën, kështu që nuk po ndodh shumë për sa i përket dritës.

Sidoqoftë, shkencëtarët sugjerojnë se mund të ketë një oqean uji nën sipërfaqen e Plutonit dhe një mot më të mirë.

Të fundit

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror. Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u s

Studimi: Covid-19 është në ajër, jo në sipërfaqe

Muajt ​​e parë të pandemisë i kaluam plotësisht duke pastruar ushqime dhe çanta pazari. Kalimi i pecetave të lagura me alkool mbi doreza, telefonat celularë, tavolinat dhe ekranet, si edhe

Vendosja e maskës mund të shpëtojë rreth 14.000 jetë

Hulumtuesit e Universiteti të Uashingtonit kanë parashikuar numrin e vdekjeve që do arrijë SH.B.A-ja deri më 1 gusht. Sipas studiuesve rreth 618.523 njerëz do të kenë vdekur nga Covid-19, deri

Emiratet e Bashkuara zgjedhin gruan e parë arabe për t’u trajnuar si astronaute

Emiratet e Bashkuara Arabe e kanë zgjedhur gruan e parë arabe që do të marrë pjesë në një trajnim për t’u bërë astronaute. Gruaja e zgjedhur është Nora al-Matrooshi, e cila i ka 27 vjet

Gabimet dhe mënyra e duhur e pozimit për t’u dukur bukur në fotografi

Epoka e rrjeteve sociale ka bërë që pozimi i duhur të jetë shndërruar tashmë në një domosdoshmëri. Personalitet e famshme, por edhe njerëz të rëndomtë që kanë ndjekës të shumtë, kuj

Pamjet nga ura prej xhami në Kinë

Për disa njerëz, kjo është një urë shumë e largët. Fotot e mëposhtme tregojnë një urë xhami me dy kuverta në Kinë me një dizajn perfket, i cili duket i frikshëm nëse e sheh nga afër.

Info Tjera