Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/738d15e7594f665bb308a7dbad5f82c9.jpg

Si të dalloni nëse një ushqim i paketuar ka shumë kripëKripa është një përbërës që mund të ndihmojë në ruajtjen e ushqimit dhe në rritjen e shijes së tij.

Konsumi i tepërt i kripës, megjithatë, mbart rreziqe shëndetësore.

Më konkretisht, marrja e shtuar e kripës kontribuon në zhvillimin e hipertensionit te njerëzit me një predispozitë relative.

Njerëzit me presion të lartë të gjakut kanë një rrezik më të lartë të zhvillimit të sëmundjes koronare të zemrës, dhe veçanërisht goditje në tru, sesa ata me presion normal të gjakut.

Zbuloni se si e kuptoni nëse një ushqim i paketuar ka shumë kripë dhe sa është ideale.

Kërkoni etiketën ushqyese në etiketat e produkteve të paketuara. Nëse një ushqim në 100 gr. përmban më shumë se 0.6 g. natriumi (ose 1.5 g kripë) është atëherë i lartë në natrium / kripë.

Nëse një ushqim në 100 gr. përmban 0,1 g. natrium (ose 0.3 g kripë) ose më pak, atëherë është i ulët në natrium / kripë.

Nëse sasia e kripës për 100 g. është midis këtyre vlerave, atëherë ushqimi përmban një nivel të moderuar kripe.

Shumë pak në natrium / kripë është një ushqim që nuk përmban më shumë se 0,04 g. natriumi ose një sasi ekuivalente e kripës për 100 g. ose 100 ml.

Natriumi / kripa është një ushqim që përmban jo më shumë se 0.005 g. natriumi ose një sasi ekuivalente e kripës për 100 g. ose 100 ml.

Mos harroni se sasia që konsumoni nga një ushqim i veçantë ka një ndikim në sa kripë konsumoni.

Të fundit

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror. Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u s

Studimi: Covid-19 është në ajër, jo në sipërfaqe

Muajt ​​e parë të pandemisë i kaluam plotësisht duke pastruar ushqime dhe çanta pazari. Kalimi i pecetave të lagura me alkool mbi doreza, telefonat celularë, tavolinat dhe ekranet, si edhe

Vendosja e maskës mund të shpëtojë rreth 14.000 jetë

Hulumtuesit e Universiteti të Uashingtonit kanë parashikuar numrin e vdekjeve që do arrijë SH.B.A-ja deri më 1 gusht. Sipas studiuesve rreth 618.523 njerëz do të kenë vdekur nga Covid-19, deri

Emiratet e Bashkuara zgjedhin gruan e parë arabe për t’u trajnuar si astronaute

Emiratet e Bashkuara Arabe e kanë zgjedhur gruan e parë arabe që do të marrë pjesë në një trajnim për t’u bërë astronaute. Gruaja e zgjedhur është Nora al-Matrooshi, e cila i ka 27 vjet

Gabimet dhe mënyra e duhur e pozimit për t’u dukur bukur në fotografi

Epoka e rrjeteve sociale ka bërë që pozimi i duhur të jetë shndërruar tashmë në një domosdoshmëri. Personalitet e famshme, por edhe njerëz të rëndomtë që kanë ndjekës të shumtë, kuj

Pamjet nga ura prej xhami në Kinë

Për disa njerëz, kjo është një urë shumë e largët. Fotot e mëposhtme tregojnë një urë xhami me dy kuverta në Kinë me një dizajn perfket, i cili duket i frikshëm nëse e sheh nga afër.

Info Tjera