Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/route_end_by_surfanta_dduthit-350t.jpg

Si u kthyen macet në agjentë të sigurimit?1. Nëse do të hiqnit të gjithë hapësirën e zbrazët nga atomet që përbëjnë çdo njeri në tokë, e gjithë popullsia në tokë mund të futet në një mollë.

2. Njeriu i fundit që eci në hënë, Gene Cernan, i premtoi vajzës së tij se do të shkruante inicialet e saj në hënë.

Ai e bëri këtë dhe inicialet e saj, “TDC”, ndoshta do të jenë në hënë për dhjetëra mijëra vite.

3. Në vitet 1960, CIA u përpoq të spiunonte ambasadat e Kremlinit dhe Rusisë duke i kthyer macet në pajisje përgjimi.

Programi, i quajtur Acoustic Kitty, përfshinte mbjelljen kirurgjikale të baterive, mikrofonave dhe antenave brenda maceve.

4. Tri familjet më të pasura në botë kanë më shumë pasuri sesa pasuria e kombinuar e dyzet e tetë kombeve më të varfra.

A e dini edhe se..

5. Trafiku më i gjatë i të gjitha kohërave, ndodhi në Kinë dhe zgjati për më shumë se 10 ditë, me makina që lëviznin vetëm 0.6 milje në ditë.

6. Ka mbi 200 kufoma në malin Everest dhe ato përdoren si pika udhërrëfimi rruge për alpinistët.

7. Nëse e përshtasi me Inflacionin, John D. Rockefeller është njeriu më i pasur në historinë e gjithë botës me një vlerë neto 10 herë më shumë se Bill Gates dhe disa herë më tepër se Jeff Bezos.

8. Të gjitha orët në filmin “Pulp Fiction” janë bllokuar në orën 4:20.

4:20 është simbol kulturor që nënkupton përdorimin dhe tymosjen e mariuanës.

9. Dr. Seuss shkroi “Green egg and Ham” për të fituar një bast kundër botuesit të tij, i cili mendoi se ai nuk mund të plotësonte një libër me vetëm 50 fjalë.

10. Rusia nuk e ka konsideruar birrën si pije alkolike deri në vitin 2011.

Më parë ka qënë e klasifikuar si një pije e butë.

Të fundit

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror. Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u s

Studimi: Covid-19 është në ajër, jo në sipërfaqe

Muajt ​​e parë të pandemisë i kaluam plotësisht duke pastruar ushqime dhe çanta pazari. Kalimi i pecetave të lagura me alkool mbi doreza, telefonat celularë, tavolinat dhe ekranet, si edhe

Vendosja e maskës mund të shpëtojë rreth 14.000 jetë

Hulumtuesit e Universiteti të Uashingtonit kanë parashikuar numrin e vdekjeve që do arrijë SH.B.A-ja deri më 1 gusht. Sipas studiuesve rreth 618.523 njerëz do të kenë vdekur nga Covid-19, deri

Emiratet e Bashkuara zgjedhin gruan e parë arabe për t’u trajnuar si astronaute

Emiratet e Bashkuara Arabe e kanë zgjedhur gruan e parë arabe që do të marrë pjesë në një trajnim për t’u bërë astronaute. Gruaja e zgjedhur është Nora al-Matrooshi, e cila i ka 27 vjet

Gabimet dhe mënyra e duhur e pozimit për t’u dukur bukur në fotografi

Epoka e rrjeteve sociale ka bërë që pozimi i duhur të jetë shndërruar tashmë në një domosdoshmëri. Personalitet e famshme, por edhe njerëz të rëndomtë që kanë ndjekës të shumtë, kuj

Pamjet nga ura prej xhami në Kinë

Për disa njerëz, kjo është një urë shumë e largët. Fotot e mëposhtme tregojnë një urë xhami me dy kuverta në Kinë me një dizajn perfket, i cili duket i frikshëm nëse e sheh nga afër.

Info Tjera