Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/spacex.png

SpaceX ndalon lëshimin e raketave, dy minuta para nisjesKompania hapësinore dëshironte të niste raketën e saj të fundit për këtë vit.  Hedhja e fundit e raketave SpaceX për vitin 2020 do të ishte planifikuar të enjten.

Pasdite, kompania hapësinore e Elon Musk do të lëshonte një raketë Falcon 9 nga Florida në hapësirë.  Por pak para mbarimit të numërimit, numërimi ndaloi në 1 minutë dhe 53 sekonda.  Siç u bë e njohur në mbrëmje, presioni në rezervuarin e sipërm ishte shumë i lartë, prandaj sistemet e sensorit lëshuan alarmin dhe ndërprenë procesin e lansimit.

Sipas SpaceX, si raketa ashtu edhe ngarkesa e vlefshme duhet t’i kishin mbijetuar incidentit.

Si zakonisht, përpjekja mund të ndiqet përmes transmetimit të drejtpërdrejtë.  SpaceX filloi transmetimin përkatës të drejtpërdrejtë të YouTube në 3:45 pasdite (Koha e Evropës Qendrore).  Vetë lëshimi i raketës duhej të bëhej ndërmjet orës 16:00 dhe 19:00.

Tani gjithçka tregon se fillimi do të shtyhet për të premten.

Të fundit

Zhvendoset shtëpia 139 vjeçare

Një shtëpi Viktoriane 139 vjeçare në San Francisko më në fund ka një adresë të re. Të dielën, Englander House, një ndërtesë historike në zemër të San Franciskos, u zhvendos nga 807 Fr

Buka franceze në UNESCO

Bageta (baguette – frëngjisht), bukë prej miellit të grurit, ujit, majasë, kripës dhe me pak mjeshtëri, po aq simbol i Francës, sa edhe kulla Eiffel, së shpejti mund t’i bashkohet listës

5 vende te sigurta në shtëpi ku mund t’i fshihni paratë

Tashme qe jane kohe te veshtira me koronavirus dhe bankat nuk dihet se sa te sigurta jane ja menyrat se ku mund ti fshihni leket dhe qe te mos ja u marre njeri. 1.Akuarium me peshq Mbështillni parat

Kopshti botanik më vdekjeprurës në botë

Kopshtet e Elnuik ndodhen në rajonin Nortumberlendit në Angli, aty ku ndodhet edhe kështjella e qytetit. Në këtë kopsht kultivohen deri në 100 lloje të ndryshme të bimësh toksike, gjë e cil

10 të vërteta të çuditshme për trupin e njeriut që mund të mos i dini

Trupi i njeriut, makina më e përsosur, siç quhet zakonisht. Vazhdimisht na mahnit me atë që mund të bëjë ndërsa disa të vërteta rreth tij janë veçanërisht mbresëlënëse. Zbuloni disa n

Flamuri i Kosovës i punuar me rreth 130 mijë copa letre, Arbnora Fejza-Idrizi synon të thyej edhe një rekord në Guinness

Arbnora Fejza-Idrizi nga Skenderaj, është duke tentuar të thyej rekordin e tretë në Librin e rekordeve (Guinness), kësaj radhe me një punim shumë të veçantë. Me teknikën origami, ajo ka re

Info Tjera