Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/spacex-iridium-falcon-9-elon-musk-vandenberg-launch-2017.jpg

SpaceX thyen një tjetër rekord të pabesueshëmSpaceX nisi të dielën Falcon 9, që mbante një numër rekord të satelitëve në bord.

Raketa u lëshua me sukses nga Kepi Canaveral, Florida në 10:00 të mëngjesit.

Andy Tran, një mbikëqyrës i prodhimit të SpaceX, tha se Falcon 9 mbante 133 “anije kozmike” komerciale dhe qeveritare, si dhe 10 satelitë SpaceX.

SpaceX po dërgon Falcon 9 nën një program “rideshare”, përmes të cilit firmat paguajnë kompaninë e themeluar nga Elon Musk për të shpërndarë teknologjitë e tyre në hapësirë.

Kompania synon të dërgojë mijëra satelitë të vegjël në hapësirë ​​për të formuar një sistem global me bandë të gjerë të quajtur Starlink.

Shkencëtarët kanë shprehur shqetësime në lidhje me numrin e objekteve që bllokojnë hapësirën përreth Tokës.

SpaceX thotë se satelitët e tyre janë krijuar për t’u djegur në atmosferë brenda disa vitesh.

Të fundit

Zbuloni se çfarë tregon për ju, mënyra si e përdorni telefonin!

Gratë kalojnë mesatarisht 600 minuta në një celular çdo ditë, krahasuar me 459 minuta për burrat, sipas një studimi. Kjo kohë zakonisht kalon në detyra të lidhura me punën (si dërgimi i n

Nëse mund të rrini pa telefon 24 orë, fitoni 2 mijë euro!

Qendroni dot 24 orë pa përdorur asnjë lloj pajisje elektronike? Nëse po, kjo sfidë është për ju. Uebfaqja për krahasimin e produkteve Review.org ka nisur një sfidë të quajtur ‘Digital De

Mbi 50 milionë njerëz qeshin me videot e tij në TikTok

Platforma e mediave sociale TikTok është bërë një burim popullor argëtimi për përmbajtjen e saj në formë të shkurtër. Dhe nëse jeni duke “qarkulluar” nëpër TikTok, do të hasni në

Kapela e Indiana Jones arrin vlerën e mijëra funtave

Koleksionistët mund të paguajnë deri në 176,000 £ për kapelën e Harrison Ford në Indiana Jones në një ankand në Los Anxhelos. Artikull ikonik do të ishte një nga mbi 1,200 rekuizita telev

Ndërtesa që kanë mahnitur botën (Foto)

Art nuk mund të cilësohet vetëm piktura, e ilustruar në një telajo, por edhe projekte e ndërtesa mahnitëse. Këto kanë zgjedhur mediat e huaja, të cilat kanë publikuar ndërtesa që duken si

A jeni gati për eklipsin e parë diellor

Hënat e reja paraqesin fillime të reja dhe janë koha kryesore për manifestimin dhe vendosjen e synimeve. Hënat e reja në astrologji shënojnë fillimin e një cikli të ri hënor, dhe ndërsa ju

Info Tjera