Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/mahatma-gandhi.jpg

Syzet ikonike të Gandit shiten për 260.000 funteNjë palë syze që dikur i përkisnin ikonës së pavarësisë së Indisë Mahatma Gandi janë vendosur për shitje në shtëpinë e aksioneve në Bristol dhe çmimi i shitjes shkatërroi vlerësimin origjinal prej rreth 15.000 funte.

Syzet e veshura me ar të heroit të pavarësisë së Indisë u shitën në Britani për 260.000 funte, njoftoi shtëpia e ankandit.

“Ne i gjetëm ato vetëm katër javë më parë në kutinë tonë të letrave, të lëna atje nga një zotëri, xhaxhait të të cilit syzet ia kishte dhënë vetë Gandi,” shkroi East Bristol Auctions në Instagram.

Gandi ia fali syzet xhaxhait të shitësit ndërsa ishte duke punuar për British Petroleum në Afrikën Jugore gjatë viteve 1920 ose ‘30, tha shtëpia e ankandeve.

Andrew Stowe nga East Bristol Auctions, ka bërë të ditur për në fillim të këtij muaji, se shitësi i kishte thënë se nëse syzet ‘nuk janë të mira, thjesht hidhini ato larg!”./s.n/

Të fundit

Kush është Kristen Welker, moderatorja që fitoi zemrën e publikut në debatin Trump-Biden

Kristen Welker ka qenë një fytyrë e njohur për miliona amerikanë si korrespondente e NBC News për Shtëpinë e Bardhë dhe bashkë-spikere e “Weekend Today”, por zgjedhja e saj si moderatore

Raca më e famshme e qenit në botë

Raca është rritur për punë fizike, përkatësisht për grumbullim të objekteve në ujë, andaj, bashkë me retrieverët e artë, më së shpeshti shfrytëzohet në qëllime terapeutike dhe si qen

Gruaja britanike birëson 14 fëmijë jetimë afrikan

Një grua e re britanike ka bërë një gjest të jashtëzakonshëm, duke birësuar 14 fëmijë nga Tanzania. Letty McMaster ishte vetëm 18 vjeç kur jeta e saj ndryshoi përgjithmonë pasi vizitoi n

10 fenomene të mahnitshme që nuk do të besoni se ekzistojnë në të vërtetë

Natyra është e bukur dhe e mahnitshme dhe ka krijuar mrekulli që është e vështirë të besohet se ekzistojnë në të vërtetë. Në jetën tonë të përditshme, ne përjetojmë disa gjëra të

Gjenerali grek në vitin 1992 ia dhuroi Ibrahim Rugovës një pistoletë me 200 fishekë

Adnan Merovci, një ndër njerëzit më të afërt të ish-presidentit Ibrahim Rugova, ka treguar se si gjenerali grek, Nikollae Girallakis, ia kishte dhuruar presidentit Rugova një pistoletë me 200

Instrumentet muzikore kontribuojnë në kujtesën dhe kreativitetin e fëmijëve

Instrumentet muzikore mund të kontribuojnë në kujtesën dhe kreativitetin e fëmijëve. Në shtetin e Amerikës Jugore, Kili, 40 fëmijëve të moshës prej 10 deri në 13 vjeç u janë bërë test

Info Tjera