Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/640-0-5fd79a9b2cb47-600x360-1.jpg

Tërmeti i fuqishëm tronditi qytetarët gjatë kohës që po shikonin eklipsin diellorNjë tërmet i fuqishëm 6.1 ballë është regjistruar vetëm pak çaste më parë në Kili.

Tërmeti ka rënë në një kohë kur qindra-mijëra qytetarë në këtë shtet kanë qenë me sytë nga qielli, duke vëzhguar eklipsin e Diellit.

Sipas të dhënave paraprake, nuk ka raportime për dëme. Por qytetarë të shumtë e kanë parë si një ogur, rënien e tërmetit në të njëjtën kohë me eklipsin diellor.

VIDEO/ Tërmeti i fuqishëm trondit qytetarët gjatë kohës

Para pak çastesh ka nisur eklipsi diellor i fundit për  vitin 2020. Ky eklips është i mundur që të shikohet në Amerika e Jugut, Oqeanin Atlantik dhe Afrikën e Jugut.

Eklipsi diellor i plotë ndodh kur Hëna bllokon plotësisht diskun e Diellit. Eklipsi i fundit i plotë diellor ka ndodhur në më 2 korrik 2019.

Ndërkohë në vitin 2021 do të ketë 4 eklipse. Një hënë e plotë në 26 maj, një eklips diellor në 10 qershor, një hënë e pjesshme midis datave 18 dhe 19 nëntor dhe një eklips diellor total në 4 dhjetor.

Të fundit

La fakultetin dhe u bë i pasur!

Një i ri i cili vendosi të braktiste universitetin vite më parë, është kthyer në YouTuberin më të pasur në Australi. 25-vjeçari Lachlan Power nga Brisbane, fiton të paktën 2.4 milionë do

Gjërat që nuk duhet t’i fusni kurrë në mikrovalë

Mikrovala është një pajisje që ngroh ushqimin, që e ka pothuajse çdo familje. Sidoqoftë, ashtu siç mund të jetë shumë efektive për ne, mund të jetë edhe e dëmshme nëse bëni gabime në

Ushtria amerikane ndërton armën më të fuqishme me lazer në botë

Lazeri ‘Pulsi Taktik Ultrashort’ thuhet se është një milion herë më i fuqishëm se armët me lazer që aktualisht janë në përdorim. Ushtria amerikane po punon për një lloj të ri të arm

Zhvendoset shtëpia 139 vjeçare

Një shtëpi Viktoriane 139 vjeçare në San Francisko më në fund ka një adresë të re. Të dielën, Englander House, një ndërtesë historike në zemër të San Franciskos, u zhvendos nga 807 Fr

Buka franceze në UNESCO

Bageta (baguette – frëngjisht), bukë prej miellit të grurit, ujit, majasë, kripës dhe me pak mjeshtëri, po aq simbol i Francës, sa edhe kulla Eiffel, së shpejti mund t’i bashkohet listës

5 vende te sigurta në shtëpi ku mund t’i fshihni paratë

Tashme qe jane kohe te veshtira me koronavirus dhe bankat nuk dihet se sa te sigurta jane ja menyrat se ku mund ti fshihni leket dhe qe te mos ja u marre njeri. 1.Akuarium me peshq Mbështillni parat

Info Tjera