Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/US-Navy-laser-weapon-scaled-1.jpeg

Ushtria amerikane ndërton armën më të fuqishme me lazer në botë



Lazeri ‘Pulsi Taktik Ultrashort’ thuhet se është një milion herë më i fuqishëm se armët me lazer që aktualisht janë në përdorim.

Ushtria amerikane po punon për një lloj të ri të armës lazer. Projekti u njoftua në një faqe në internet të Pentagonit të SHBA-së.

Emri i saj është  Laser Pulsed Tactical Ultrashort dhe është për platformat e Ushtrisë amerikane, shkruan Vice.

Lazeri duhet të ketë një fuqi prej 1 deri në 5 terawat. Për krahasim: SHBA aktualisht përdor vetëm lazer në intervalin kilovat. Tani po punohet për një lazer me një megavat. Një terawat është një milion megavat.

Lazeri i ri përdor teknologjinë e impulsit. Në vend të një trau të qëndrueshëm, lëshohen impulse jashtëzakonisht të shkurtra me fuqi jashtëzakonisht të lartë. Në rastin e Laser Pulsed Tactical Ultrashort, ky impuls terawat zgjat 200 femt sekonda. Një femtosekondë është 0.000000000000001 sekonda.

Nëse lazeri funksionon siç është planifikuar, droni armik mund të goditet shumë herë me impulse të forta brenda një sekonde.

 

Të fundit

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror. Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u s

Studimi: Covid-19 është në ajër, jo në sipërfaqe

Muajt ​​e parë të pandemisë i kaluam plotësisht duke pastruar ushqime dhe çanta pazari. Kalimi i pecetave të lagura me alkool mbi doreza, telefonat celularë, tavolinat dhe ekranet, si edhe

Vendosja e maskës mund të shpëtojë rreth 14.000 jetë

Hulumtuesit e Universiteti të Uashingtonit kanë parashikuar numrin e vdekjeve që do arrijë SH.B.A-ja deri më 1 gusht. Sipas studiuesve rreth 618.523 njerëz do të kenë vdekur nga Covid-19, deri

Emiratet e Bashkuara zgjedhin gruan e parë arabe për t’u trajnuar si astronaute

Emiratet e Bashkuara Arabe e kanë zgjedhur gruan e parë arabe që do të marrë pjesë në një trajnim për t’u bërë astronaute. Gruaja e zgjedhur është Nora al-Matrooshi, e cila i ka 27 vjet

Gabimet dhe mënyra e duhur e pozimit për t’u dukur bukur në fotografi

Epoka e rrjeteve sociale ka bërë që pozimi i duhur të jetë shndërruar tashmë në një domosdoshmëri. Personalitet e famshme, por edhe njerëz të rëndomtë që kanë ndjekës të shumtë, kuj

Pamjet nga ura prej xhami në Kinë

Për disa njerëz, kjo është një urë shumë e largët. Fotot e mëposhtme tregojnë një urë xhami me dy kuverta në Kinë me një dizajn perfket, i cili duket i frikshëm nëse e sheh nga afër.

Info Tjera