Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/COVID-19.jpg

Vendi i vetëm afrikan ku të gjithë të sëmurët me COVID-19 janë shëruarNë vendin ishullor Mauritius që ndodhet në Oqeanin Indian shërohen të gjithë të sëmurët me koronavirusin e ri (COVID-19).

Sipas një deklarate nga ministria e shëndetësisë, edhe i sëmuri i fundit me COVID-19 është shëruar dhe se në vend nuk ka mbetur më rast aktiv.

Nga virusi në vend janë regjistruar gjithsej 334 raste dhe 10 vdekje.

Aktualisht Mauritius është vendi i vetëm në kontinentin e Afrikës ku të gjithë të prekurit me COVID-19 janë shëruar.

Vendi, hapjen e kufijve të cilin e kishte njoftuar për më 15 korrik e ndryshoi për në datën 31 gusht.

Numri i rasteve në vend u zerua në muajin maj dhe për 17 ditë me radhë nuk u regjistruan raste të reja për të prekur.

Të fundit

SpaceX thyen një tjetër rekord të pabesueshëm

SpaceX nisi të dielën Falcon 9, që mbante një numër rekord të satelitëve në bord. Raketa u lëshua me sukses nga Kepi Canaveral, Florida në 10:00 të mëngjesit. Andy Tran, një mbikëqyrës

Udhëtime luksoze ku përfshihet edhe vaksinimi kundër Covid-19

Në Mbretërinë e Bashkuar, klubi privat “Knightsbridge Circle” lejon anëtarët e tyre, duke paguar anëtarësinë vjetore prej 25 mijë paund (rreth 28 mijë euro), të fluturojnë jashtë vend

Si të dalloni nëse një ushqim i paketuar ka shumë kripë

Kripa është një përbërës që mund të ndihmojë në ruajtjen e ushqimit dhe në rritjen e shijes së tij. Konsumi i tepërt i kripës, megjithatë, mbart rreziqe shëndetësore. Më konkretisht,

Në këtë qytet bie 5 metra borë (Video)

Një provincë lindore në Turqi është përfshirë nga reshjet e dendura bore ku trashësia e borës deri më tani ka arritur në 4-5 metra. Sipas mediave të huaja, bëhet fjalë për provincën Mu

Si njeriu më i pasur në botë, Elon Musk dëshiron të paguhet në Bitcoin

Tesla dhe themeluesi i SpaceX thanë se ai kurrë nuk do ta refuzonte kriptomonedhën.  Elon Musk, themeluesi miliarder i Tesla dhe SpaceX, dhe i cili sapo u bë njeriu më i pasur në botë, preten

Njihuni me qendren e universit (Video)

Vendi që shihni është një nga më të veçantët në botë, i cili ka mahnitur shumë njerëz. Madje ai cilësohet edhe si “qendra e universit”. Por çfarë ka të veçantë ky vend që vizito

Info Tjera