Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/wqw.jpg

“Vullkani akull” që formohet nga burimet nëntokësoreRajoni i Kazakistanit, Almaty, është i mbuluar me borë dhe akull por kjo nuk i ka ndaluar turistët të vizitojnë nga afër “Vullkanin akull”.

Me një lartësi 45 metra, struktura e ngrirë u formua mbi një burim nëntokësor, nga i cili del ende ujë, që ngrin menjëherë sapo del për shkak të temepraturave shumë të ulëta.

Një vullkan më i vogël akulli ishte formuar në zonë vitin e kaluar, por vendasit thonë se i fundit është i pari që spërkat vazhdimisht grimca uji nga hapja e sipërme që duket si tymi i dalë nga një vullkan i mbushur me llavë.

Uji i vazhdueshëm ka krijuar gjithashtu një shesh patinazhi natyror akulli në bazën e tij, megjithatë, gjatë verës kjo zonë është e mbuluar me bimësi të gjelbër që ushqehet nga burimi.

Cort Spholten, një meteorolog me Shërbimin Kombëtar të Motit të Grand Rapids, i tha USA Today: ‘Vullkanet e akullit ndodhin në vende në të cilat valët godasin akullin e akumuluar në vijën e bregut me një forcë’.

Të fundit

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror. Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u s

Studimi: Covid-19 është në ajër, jo në sipërfaqe

Muajt ​​e parë të pandemisë i kaluam plotësisht duke pastruar ushqime dhe çanta pazari. Kalimi i pecetave të lagura me alkool mbi doreza, telefonat celularë, tavolinat dhe ekranet, si edhe

Vendosja e maskës mund të shpëtojë rreth 14.000 jetë

Hulumtuesit e Universiteti të Uashingtonit kanë parashikuar numrin e vdekjeve që do arrijë SH.B.A-ja deri më 1 gusht. Sipas studiuesve rreth 618.523 njerëz do të kenë vdekur nga Covid-19, deri

Emiratet e Bashkuara zgjedhin gruan e parë arabe për t’u trajnuar si astronaute

Emiratet e Bashkuara Arabe e kanë zgjedhur gruan e parë arabe që do të marrë pjesë në një trajnim për t’u bërë astronaute. Gruaja e zgjedhur është Nora al-Matrooshi, e cila i ka 27 vjet

Gabimet dhe mënyra e duhur e pozimit për t’u dukur bukur në fotografi

Epoka e rrjeteve sociale ka bërë që pozimi i duhur të jetë shndërruar tashmë në një domosdoshmëri. Personalitet e famshme, por edhe njerëz të rëndomtë që kanë ndjekës të shumtë, kuj

Pamjet nga ura prej xhami në Kinë

Për disa njerëz, kjo është një urë shumë e largët. Fotot e mëposhtme tregojnë një urë xhami me dy kuverta në Kinë me një dizajn perfket, i cili duket i frikshëm nëse e sheh nga afër.

Info Tjera