Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/whiski.jpg

Whisky 72 vjeçar shitet në ankand për 54 mijë dollarëËshtë hera e parë që një Whisky Glen Grant i vitit 1948, shitet në ankand. I 88-ti nga 290 shishe të tilla të prodhuara dhe të hedhura në treg, ka arritur shifrën e 54 mijë dollarëve. Ndërsa ankandi kishte nisur me 49 mijë dollarë.

Uiski më i vjetri i distilerisë Glen Grant, është vendosur në një shishe të kristaltë dhe në një kuti prej druri arre. Pavarësisht pasigurisë ekonomike si pasojë e pandemisë, interesi për llojet e rralla të uiskit mbetet i lartë. Në krahasim me objektet e tjera të investimit, uiski i koleksionit në 10 vitet e fundit ka pësuar një rritje të çmimit prej katër herë më shumë.

Një tjetër uiski i shtrenjtë është dhe ai 35 vjeçar nga Japonia i vendosur në një shishe qeramike, i cili u shit për 40 mijë euro.

Të fundit

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror. Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u s

Studimi: Covid-19 është në ajër, jo në sipërfaqe

Muajt ​​e parë të pandemisë i kaluam plotësisht duke pastruar ushqime dhe çanta pazari. Kalimi i pecetave të lagura me alkool mbi doreza, telefonat celularë, tavolinat dhe ekranet, si edhe

Vendosja e maskës mund të shpëtojë rreth 14.000 jetë

Hulumtuesit e Universiteti të Uashingtonit kanë parashikuar numrin e vdekjeve që do arrijë SH.B.A-ja deri më 1 gusht. Sipas studiuesve rreth 618.523 njerëz do të kenë vdekur nga Covid-19, deri

Emiratet e Bashkuara zgjedhin gruan e parë arabe për t’u trajnuar si astronaute

Emiratet e Bashkuara Arabe e kanë zgjedhur gruan e parë arabe që do të marrë pjesë në një trajnim për t’u bërë astronaute. Gruaja e zgjedhur është Nora al-Matrooshi, e cila i ka 27 vjet

Gabimet dhe mënyra e duhur e pozimit për t’u dukur bukur në fotografi

Epoka e rrjeteve sociale ka bërë që pozimi i duhur të jetë shndërruar tashmë në një domosdoshmëri. Personalitet e famshme, por edhe njerëz të rëndomtë që kanë ndjekës të shumtë, kuj

Pamjet nga ura prej xhami në Kinë

Për disa njerëz, kjo është një urë shumë e largët. Fotot e mëposhtme tregojnë një urë xhami me dy kuverta në Kinë me një dizajn perfket, i cili duket i frikshëm nëse e sheh nga afër.

Info Tjera