Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/arkivole-egjiptiane.jpg

Zbulohen 13 arkivole të drurit 2500 vjeçare, në EgjiptArkeologët kanë zbuluar 13 arkivole prej druri të mbyllur plotësisht në nekropolin e shkretëtirës të Saqqara, Egjipt , që datojnë rreth 2500 vjet.

I ndodhur 19 milje në jug të Kajros, kompleksi i gjerë i varrimit – i cili përmban piramidën shkallore të Djoser  dhe varreve me çati të sheshtë – i shërbeu kryeqytetit antik të Memfisit.

Ndërsa mijëra sarkofagë janë gjetur të ndërhyrë në kompleksin e varrit, këto zbulime të reja janë të rralla për të mbetur plotësisht të paprekura gjatë mijëvjeçarëve.

Sipas Ministrisë Egjiptiane të Turizmit dhe Antikiteteve, koleksioni i arkivoleve u gjet i grumbulluar në majë të njëri-tjetrit në pjesën e poshtme të një boshti varrimi të thellë 36 metra (11 metra) në kompleksin antik të nekropolit.

Ekspertët që analizojnë sarkofagët – të cilat janë ruajtur aq mirë sa disa nga ngjyrimet e tyre origjinale mund të shihen ende në pjesën e jashtme të tyre – kanë arritur në përfundimin se arkivolet e varrimit kanë mbetur të mbyllura në mënyrë të përsosur që kur u varrosën fillimisht.

Tre kamare të mbyllura janë gjetur gjithashtu brenda kufijve të boshtit të varrimit, me studiuesit që prisnin të gjenin arkivole shtesë pasi të ishin hapur të tilla, tha Ministri i Turizmit dhe Antikiteteve Khaled Al-Anani për Science Alert.

‘Një ndjenjë e papërshkrueshme kur dëshmon një zbulim të ri arkeologjik,’ shkroi Z. Al-Anani në Twitter, duke shtuar falënderime për kolegët e tij.

Krahas arkivoleve të mëtejshëm në gropat e mbyllura të boshtit, zbulime të tjera që mund të bëheshin në vend do të ishin mallra varri dhe hieroglifë që lejonin identifikimin e individëve të varrosur.

Ekspertët besojnë se Saqqara ishte aktive si një vend varrimi për rreth 3,000 vjet – dhe u përdor nga të dy ata me pozitë të lartë shoqërore dhe shtresat e ulëta.

Shumë prej varreve më të hollësishme dhe tradicionalisht më të lehta për t’u gjetur është zbuluar se përmbajnë mallra të shumëllojshëm të varreve të tilla si maska ​​funerale të hollë argjendi, kartulla të mbuluara me hieroglif dhe madje edhe mbetje kafshësh të mumifikuara.

Shumë prej varreve të tilla janë zbuluar të jenë grabitur më parë, megjithatë – duke e bërë të veçantë zbulimin e 13 arkivoleve plotësisht të paprekur./ KultPlus.com

Të fundit

Kush është Kristen Welker, moderatorja që fitoi zemrën e publikut në debatin Trump-Biden

Kristen Welker ka qenë një fytyrë e njohur për miliona amerikanë si korrespondente e NBC News për Shtëpinë e Bardhë dhe bashkë-spikere e “Weekend Today”, por zgjedhja e saj si moderatore

Raca më e famshme e qenit në botë

Raca është rritur për punë fizike, përkatësisht për grumbullim të objekteve në ujë, andaj, bashkë me retrieverët e artë, më së shpeshti shfrytëzohet në qëllime terapeutike dhe si qen

Gruaja britanike birëson 14 fëmijë jetimë afrikan

Një grua e re britanike ka bërë një gjest të jashtëzakonshëm, duke birësuar 14 fëmijë nga Tanzania. Letty McMaster ishte vetëm 18 vjeç kur jeta e saj ndryshoi përgjithmonë pasi vizitoi n

10 fenomene të mahnitshme që nuk do të besoni se ekzistojnë në të vërtetë

Natyra është e bukur dhe e mahnitshme dhe ka krijuar mrekulli që është e vështirë të besohet se ekzistojnë në të vërtetë. Në jetën tonë të përditshme, ne përjetojmë disa gjëra të

Gjenerali grek në vitin 1992 ia dhuroi Ibrahim Rugovës një pistoletë me 200 fishekë

Adnan Merovci, një ndër njerëzit më të afërt të ish-presidentit Ibrahim Rugova, ka treguar se si gjenerali grek, Nikollae Girallakis, ia kishte dhuruar presidentit Rugova një pistoletë me 200

Instrumentet muzikore kontribuojnë në kujtesën dhe kreativitetin e fëmijëve

Instrumentet muzikore mund të kontribuojnë në kujtesën dhe kreativitetin e fëmijëve. Në shtetin e Amerikës Jugore, Kili, 40 fëmijëve të moshës prej 10 deri në 13 vjeç u janë bërë test

Info Tjera