Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/planet.jpg

Zbulohet planeti i “pavarur” në Rrugën e QumështitDisa shkencëtarë kanë zbuluar ekzoplanetin më të vogël, me një madhësi sa e Tokës, që rrotullohet vetëm rreth galaktikës sonë dhe nuk i përket asnjë sistemi diellor.

Astronomët vlerësojnë se galaktika jonë mund të jetë e mbushur me ekzoplanetë të tillë, të cilët nuk janë të lidhur gravitacionalisht me një yll, siç është Toka me Diellin.

Ekzoplaneti u zbulua nga ekipi hulumtues OGLE me ndihmën e Teleskopit me diametër 1.3 metra të Varshavë, i cili ndodhet në Observatorin Las Cabanas në Kili.

Ekzoplanetet që nuk janë të lidhur gravitcionalisht me një yll mendohet të jenë formuar fillimisht në disqet protoplanetare rreth yjeve, por u shkëputën larg sistemit të tyre mëmë pas ndërveprimit të fortë gravitacional me planetë të tjerë.

Shkencëtarët e NASA-s dhe të Institutit Amerikan të Inteligjencës Jashtëtokësore kanë njoftuar se sipas vlerësimeve të fundit, mund të ketë deri në 300 ë ekzoplanetë potencialisht të rrezikshme për jetën në galaktikën tonë.

Prej tyre, katër ndodhen 30 vjet dritë nga Toka, me më të afërtin rreth 20 vjet dritë larg.

Ndërkohë, deri më tani është konfirmuar ekzistenca e 4300 ekzoplanetëve. 

Të fundit

Emigranti ofron 1 muaj ushqim falas për ata që nuk kanë mundësi

Në Tivoli-Itali është një restorant “Taverna e Draculas” që sikurse shkruhet është bërë ”Caritas” për 1 muaj për ata që kanë nevojë për ushqim dhe që janë në vështirësi. T

Si do ta festojë babagjyshi vitin e ri këtë vit?

Derisa po afron sezoni festiv, gjithçka është e paqartë se çfarë do të ndodhë për Krishtlindjet dhe Vitin e Ri. Në kushtet e pandemisë, theksi vihet tek zbatimi i rregullave, ndaj këtë he

Pse i mbeti emri ‘Guri i Plakës’

Guri i Plakës është një legjendë, tregim nga goja e popullit që kanë lënë gjurmë në  jetën e një shoqërie njerëzor. Guri është çarë mespërmes nga një kompani franceze në vit

Shtëpia e çuditshme që kushton 2.5 milion €

Kjo është shtëpia “Flintstones” në Kaliforni, me një vlerë marramendëse prej 2.5 milion euro. Ajo u krijua nga një arkitekt në SHBA, duke tërhequr vëmendjen e të gjithëve. E ngjashme

Dekada tjetër mund të jetë edhe më e keqe për botën, thotë hisotoriani i njohur

Viti 2020 ka qenë i mirë për Peter Turkin, për shumë arsye për të cilat ka qenë ferr për ne të tjerët. Qytetet në trazira dhe flakë, udhëheqësit e zgjedhur që mbështesin dhunën, vras

Shfaqja e magjishme që do të ndodhë në mes të muajit nëntor

Në mes të nëntorit, shiu i paqëndrueshëm i meteorit Leonid godet përsëri Tokën. Ky shi vjetor meteorësh, i cili arrin kulmin gjatë natës në 16-17 nëntor, është përgjegjës për disa ng

Info Tjera