Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/5a002c3485600a7a301578e5.jpg

Zbuloni “sekretet” e ishullit “të fshehur” në hartë (Video)Ndoshta nuk keni dëgjuar ndonjëherë për ishullin Krusenstern, por ai edhe pse është në mes të një oqeani ka një histori të veçantë.

Detari i parë rus që vizitoi ishullin ishte Otto Von Kotzebue dhe e quajti Krusenstern.

Pastaj, në 1839, marinari amerikan James Wilkes bëri zbulimet e tij.

Eksploruesi modern Kapiten Cousteau gjithashtu bëri kërkime në këtë ishull. 

Kapiteni Cousteau, i cili ishte në 1987, zbuloi faktin se ka lloje shumë të ndryshme peshqish në lagunën Tikehau si rezultat i kërkimit të tij të gjerë. 

Nëse mendoni se njerëzit nuk jetojnë në Tikehau, e keni gabim.

Më shumë se 300 njerëz jetojnë në ishull. 

Këta njerëz aventureskë që kërkojnë paqe mbrojnë ishullin si një thesar. 

Është e mundur të hyni në lagunë nga oqeani. 

Anijet mund të hyjnë në lagunën e formuar nga ishulli nga vetëm një pikë.

Ndërsa ekziston edhe një larmi e madhe peshqish në ishull. Kërkesa për këtë parajsë po rritet dita ditës. 

A nuk është vendi i përsosur për t’i shpëtuar jetës stresuese të punës dhe për t’u çlodhur? 

Vija bregdetare e ishullit është saktësisht 27 kilometra. 

Diametri i lagunës së formuar nga ishulli është 19 kilometra.

Ishulli, i cili është përshtatur me epokën, ka gjithashtu një aeroport. 

Ka fluturime të përditshme nga Tahiti dhe shkëmbinj nënujorë koralesh përreth në aeroportin e vendosur në anën jugore të ishullit. 

Tikehau është i lidhur administrativisht me Polinezinë Franceze

Popullsia e Polinezisë Franceze është rreth 270 mijë dhe prodhimi kombëtar bruto për frymë është 27 mijë dollarë. 

Ky vend, ku gjuha zyrtare është frëngjishtja, është e dominuar nga Franca.

Ka hotele të shkëlqyera në pjesë të ndryshme të ishullit.

Ata që e njohin këtë parajsë të fshehur i kalojnë pushimet në këto hotele cilësore.

Burimi më i rëndësishëm i të ardhurave në ishull është sigurisht turizmi.

Ka vende të tjera të fshehura në harta të tilla si Tikeahu.

Secili prej tyre ka histori shumë të ndryshme.

Të fundit

Popujt me ‘pijanecë’ në botë

Anglezët dhe Skocezët kryesojnë listën e ‘sa shpesh njerëzit dehen aq shumë saqë humbin ekuilibrin dhe të folurin’. Anketa Globale e Barnave (GDS) për vitin 2020 sugjeron që problemi i p

SpaceX thyen një tjetër rekord të pabesueshëm

SpaceX nisi të dielën Falcon 9, që mbante një numër rekord të satelitëve në bord. Raketa u lëshua me sukses nga Kepi Canaveral, Florida në 10:00 të mëngjesit. Andy Tran, një mbikëqyrës

Udhëtime luksoze ku përfshihet edhe vaksinimi kundër Covid-19

Në Mbretërinë e Bashkuar, klubi privat “Knightsbridge Circle” lejon anëtarët e tyre, duke paguar anëtarësinë vjetore prej 25 mijë paund (rreth 28 mijë euro), të fluturojnë jashtë vend

Si të dalloni nëse një ushqim i paketuar ka shumë kripë

Kripa është një përbërës që mund të ndihmojë në ruajtjen e ushqimit dhe në rritjen e shijes së tij. Konsumi i tepërt i kripës, megjithatë, mbart rreziqe shëndetësore. Më konkretisht,

Në këtë qytet bie 5 metra borë (Video)

Një provincë lindore në Turqi është përfshirë nga reshjet e dendura bore ku trashësia e borës deri më tani ka arritur në 4-5 metra. Sipas mediave të huaja, bëhet fjalë për provincën Mu

Si njeriu më i pasur në botë, Elon Musk dëshiron të paguhet në Bitcoin

Tesla dhe themeluesi i SpaceX thanë se ai kurrë nuk do ta refuzonte kriptomonedhën.  Elon Musk, themeluesi miliarder i Tesla dhe SpaceX, dhe i cili sapo u bë njeriu më i pasur në botë, preten

Info Tjera