Modë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/maxresdefault.jpg

Fundi tulipan trendi i kësaj vereElegante, të pajisura me hijeshi dhe bukuri: fundet e tulipanit janë gati të vishen me ardhjen e sezonit të ngrohtë.

Modeli i bën ato unike, sepse na kujton formen e lules së njohur: është e përbërë nga dy fletë që mbivendosen, por, ndryshe nga modeli i “portofolit”, ky fund ka një prerje të rrumbullakosur.

Në çdo hap, fundi hapet si një lule, duke treguar edhe pëlhurën e poshtme dhe pjesën e këmbës: është romantike, femërore, dhe jo aq e djallëzuar.

Nga Christian Dior te moda e stilit të rrugës
Fundi i parë ‘tulipan’ u krijua nga Christian Dior për koleksionin e vitit 1953: këtu mungon motivi i “portofolit”, por palosjet me hijeshi shtrëngojnë pëlhurën për të krijuar formen e petaleve që të kujtojnë lulen Hollandeze.

Kthyer në modë në vitet ’80 me krijimtarinë e Jean Paul Gaultier dhe parë në disa ‘look’ në pasarelë në 2006, fundi ‘tulipan’ tani është veshur nga disa fashionista: një evolucion i fundit, një trend që ka shënuar tre vitet e fundit, simbol i pranverës së një gruaje.

Të fundit

Modelet e viteve ’70 që kombinohen me atlete

Edhe pse kemi jetuar në një botë të frymëzuar nga trendet e viteve ’70, sidomos gjatë vitit të fundit, fustanet dhe stilet e kësaj dekade janë ende në modë. Lajm i mirë është se ato po

Fustani i nusërisë i princeshës Diana në ekspozitë pas 25 vitesh

Fustani i nusërisë i Princeshës Diana rishfaqet pas 25 vitesh. Veshja ikonike prej mëndafshi, e shenjuar në imagjinatën kolektive të viteve 1980, u dhurua nga fëmijët e Lady D, Princat Willia

Francezet kthejnë modën e vjetër përësëri – Modeli i flokëve që rikthehet këtë vit

Francezët “godasin” sërish; Ky është modeli i flokëve që po bën namin dhe është rikthyer prej tyre. Dihet që balluket simbolizojnë stilin e  vajzave francez dhe elegancën e tyre. Me a

Pranvera dhe vera i kërkojnë vetëm këto ngjyra

Përpara na presin të ngrohta, me diell dhe tjetër energji. Pranvera vjen me diell, ditë të zgjatura dhe me shumë, shumë ngjyra!. Ndryshe duam të themi që këtë sezon mos shpenzoni para për

Si të krijoni një garderobë me gjëra që mund t’i vishni përgjithmonë

E kemi thënë dhe përsëritur disa herë që moda do bëjë xhirot e saj nga trendi në trend dhe në fund kthehet sërish në bazë: tek gjërat që s’njohin kohë!. Tendenca për t’u kthyer te

Më shumë se klasikja zi-bardhë

Kombinimet zi-bardhë tani janë të pasuruara me tufne, trekëndësha, katrorë, rrathë, vija… Reduktimi i veshjes në vetëm një apo dy ngjyra mund të duken dukshëm imagjinative, me kusht që

Info Tjera