Modë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/Roya-Aghighi-Biogarmentry-Visual-Atelier-8-Fashion-7.jpg

Krijohet veshja e ‘gjallë’!Stilistja kanadezo-iraniane Roya Aghighi në bashkëpunim me universitetin e British Columbia, ka krijuar një pëlhurë të gjallë, të bio-degradueshme.

E krijuar nga algat, pëlhura kryen proces fotosinteze duke pastruar ajrin përreth.

Sipas universitetit, ky është lloji i parë i prodhuar i një pëlhure që kryen fotosintezë, ndërsa materiali është stiluar në formën e një manteli transaparent.

Prototipet e këtij lloji janë ende në fazë testimi dhe shumë larg pikës së prodhimit për masën, por duket se kanë sfiduar industrinë e modës që të gjejë mënyra të reja prodhimi, duke reduktuar emetimin e karbonit nga fabrikat, çka e bënë industrinë me nivelin më të lartë të ndotjes, edhe më tepër se fluturimet ndërkombëtare apo forma të tjera transporti.

Kur linja e Aghighi të dalë në treg, do të mjaftojë të afrohemi në dritare, para se t’i veshim dhe me efektin e rrezeve të diellit e me pak spërkatje uji, algat e veshjes rigjallërohen.

Të fundit

7 modele të sandaleve për këtë verë

Këtë vit ka tendenca nga më të ndryshmet të sandaleve duke nisur nga ato të “babit” te ato platformë, por në përgjithësi nuk do të jenë të gjitha trende të reja. Gjithashtu, ngjyrat

Pse shumë vajza veshin ngjyrën e zezë?

Çdo stinë sjellë ngjyrat e saj. Në pranverë, ngjyrat pastel dhe dizajnet shumë-lulëshe janë çdo kund, vera na sjellë ngjyra më të ndezura e vibrante. Ndërsa vjeshta na sjellë ngjyrat e v

Rikthehen çantat e vogla

Shumica nga ne shpenzon për veshje, por harron sesa e rëndësishme është që t’ i japim rëndësi edhe aksesorëve. Nëse nuk keni dëshirë të vendosni vathë dhe varëse është në rregull,

Çfarë tregon për personalitetin tënd stili i flokëve që mban

E gjithë jeta jonë është e pashmangshme nga gjykimet e aparencës. Të gjithë kemi komplekset tona sa i përket pamjes së jashtme, edhe kur është fjala për flokët, vëmendja nuk është më

Këto modele fustanesh ju bëjnë të dukeni ‘sexy’

Nëse doni një fustan që t’ju tregojë aq të nxehtë sa dhe vetë moti, ne po ju sjellim disa modele që mund t’i bëni lehtësisht tuajat. Rripat e hollë, dantella, njëra këmbë zbuluar…p

Fustanet e plazhit për këtë verë (Foto)

Mund të jenë krijuar për t’u veshur në plazh, ama nuk duken aspak të tilla pasi fare mirë fustanet që janë konceptuar për t’u veshur në bregdet këtë sezon janë po aq të përshtatshme

Info Tjera