Modë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/garderobe-brest-aus-massiver-wildeiche-1591273946.jpg

Si të krijoni një garderobë me gjëra që mund t’i vishni përgjithmonëE kemi thënë dhe përsëritur disa herë që moda do bëjë xhirot e saj nga trendi në trend dhe në fund kthehet sërish në bazë: tek gjërat që s’njohin kohë!.

Tendenca për t’u kthyer tek klasikja është jo vetëm nevojë, por dhe vendim i zgjuar pasi padashje, keni ndërtuar një garderobë që mund të rezistojë për dekada me radhë.

Ç’duhet të keni parasysh para se ta krijoni atë?

1. S’ka nevojë të fiksoheni pas sasisë.

Mjafton të strukturoni mendimet.

Fillimisht listoni çfarë ju duhet dhe limitojeni dollapin duke bërë blerje të zgjuara, por më të mira!

2. Merr pak kohë para se ta rinovosh

Kjo është një provë që mund t’i bësh vetes.

Pasi ke pastruar dollapin, mos nxito t’i zëvendësosh me veshje të reja.

Jeto për 1 ose 2 muaj me veshjet më të mira që seleksionove dhe kupto që s’duket dhe aq keq jeta me pak rroba.

3. Ji e vërtetë me veten për çfarë të duhet/përshtatet me stilin tënd
Nëse 70-80% të kohës e kalon me punë nga shtëpia, prioritetet në veshje ndryshojnë.

Mos bëni shpenzime të kota nisur vetëm nga një trend i ri që ndoshta, s’bën fare për stilin dhe natyrën tuaj.

Ç’nënkupton një garderobë klasike?

1. Një xhaketë lëkurë që jeton përgjithmonë
2. Një palë pantallona klasike (jo domosdoshmërisht të zeza)
3. Një pulovër të thjeshtë me ngjyrë të kombinueshme
4. Ky fund, është blerje 100% e zgjuar!
5. Një bluzë e zezë
6. Një palë çizme të zeza lëkure
7. Xhinse blu
8. Një këmishë e bardhë
9. Një palë balerina të tilla, quajini investim
10. Fustan i trikotuar për çdo rast/orë
11. Një çantë klasike të zezë që mban gjithçka brenda
12. Një pallto të plotë
13. Taka të rehatshme
14. Një kostum për evente të rëndësishme
15. Një rrip bazik që shkon me çfarëdo
16. Një çantë të vogël

Të fundit

Modelet e viteve ’70 që kombinohen me atlete

Edhe pse kemi jetuar në një botë të frymëzuar nga trendet e viteve ’70, sidomos gjatë vitit të fundit, fustanet dhe stilet e kësaj dekade janë ende në modë. Lajm i mirë është se ato po

Fustani i nusërisë i princeshës Diana në ekspozitë pas 25 vitesh

Fustani i nusërisë i Princeshës Diana rishfaqet pas 25 vitesh. Veshja ikonike prej mëndafshi, e shenjuar në imagjinatën kolektive të viteve 1980, u dhurua nga fëmijët e Lady D, Princat Willia

Francezet kthejnë modën e vjetër përësëri – Modeli i flokëve që rikthehet këtë vit

Francezët “godasin” sërish; Ky është modeli i flokëve që po bën namin dhe është rikthyer prej tyre. Dihet që balluket simbolizojnë stilin e  vajzave francez dhe elegancën e tyre. Me a

Pranvera dhe vera i kërkojnë vetëm këto ngjyra

Përpara na presin të ngrohta, me diell dhe tjetër energji. Pranvera vjen me diell, ditë të zgjatura dhe me shumë, shumë ngjyra!. Ndryshe duam të themi që këtë sezon mos shpenzoni para për

Më shumë se klasikja zi-bardhë

Kombinimet zi-bardhë tani janë të pasuruara me tufne, trekëndësha, katrorë, rrathë, vija… Reduktimi i veshjes në vetëm një apo dy ngjyra mund të duken dukshëm imagjinative, me kusht që

Fundi tulipan trendi i kësaj vere

Elegante, të pajisura me hijeshi dhe bukuri: fundet e tulipanit janë gati të vishen me ardhjen e sezonit të ngrohtë. Modeli i bën ato unike, sepse na kujton formen e lules së njohur: është e

Info Tjera