Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/di.jpg

Një plan efektiv 10-ditor për të zhdukur yndyrat nga trupiKeni nisur një rrugëtim për heqjen e kileve të tepërta nga trupi? Provni këtë plan efektiv 10-ditor për të përparuar më shumë me qëllimet tuaja, transmeton lajmi.net.

Nxirrni yndyrat jashtë

Një kombinim i ujit me përbërës të tjerë është provuar se largon yndyrat nga trupi juaj. Bëhet fjalë për një përzierje freskuese, të lehtë dhe me shije të shkëlqyer.

Përmban një përzierje të grejpfrut (vitaminë C), mandarinë (stabilizon sheqerin në gjak dhe rrit ndjeshmërinë ndaj insulinës), kastravec(vepron si diuretik natyral) dhe mente(nxit tretjen).

Përgatisni një kanë në mëngjes dhe pijeni gjatë ditës. Sigurohuni të pini 8 gota në ditë për 10 ditë rresht nga kjo përbërje. Do t’ju mbajë të hidratuar dhe plot energji.

Zgjidhni karbohidratet e gjelbërta në vend të atyre kafe

Karbohidratet kafe janë të shëndetshme, por që të humbni më shpejt yndyrat, sigurojini ato nga perimet jeshile për 10 ditë rresht.

Provoni brokoli, spinaq, mashurka, kunguj dhe sallatë jeshile pasi janë plot me fibra dhe vitamina.

Shoqërojini proteinat me erëza

Shtojuni erëza pjatave tuaja të preferuara me proteina për të përshpejtuar procesin e djegies së dhjamit. Për të bërë një përzgjedhje të duhur të erëzave, mund t’u shtoni këto më poshtë pjatave tuaja:

Piper i kuq djegës, shafran Indie, fara sinapi

Udhëzime:

Merrni dy lugë nga secila erëz dhe përziejini. Marinoni llojet mishit me to. Përveçse do t’u shtojnë aromënt, këto erëza do të rrisin edhe normën e metabolizmit. Bëjeni këtë për 10 ditë.

Mesvakte të vogla

Provoni të krijoni kokoshka prej lulelakre, pra lulelakër e pjekur në copa të vogla. Lulelakra mbështet pastrimin e mëlçisë dhe nxit humbjen e peshës. Për të përgatitur kokoshka prej lulelakre ju duhen:

2 koka lulelakre

1 lugë gjelle vaj ulliri

1 lugë gjelle fara kërpi

Piper

Copëtojeni lulelakrën në madhësinë e kokoshkave. Spërkatini me piper, fara kërpi dhe vaj ulliri për shije. Piqini në furrë për 15-20 minuta në 220 gradë Celsius.

Të fundit

10 këshilla efektive për tu ngritur herët në mëngjes

Disa njerëz e kanë tepër të vështirë të çohen herët në mëngjes, sidomos ata që pëlqejnë të qëndrojnë zgjuar deri vonë në fundjavat e tyre dembele. Disa thonë se është e pamundur

Shteti europian ka vaksinuar të gjithë banorët, por nuk ndihet i lumtur

U hapën sërish restorantet edhe në darkë, masat do të lehtësohen në ditët në vijim pothuajse totalisht, si në normalitet, por normaliteti në San Marino është shumë larg, edhe pse shteti

Shenja më me fat për sot

Dashi Gjatë kësaj dite do jeni më të vendosur dhe nuk do keni frikë të keni edhe përballje. Ju që keni një lidhje do jeni të qetë plotësisht. Do vendosni të flisni hapur për disa tema de

Njihuni me arsyet pse ju bien flokët

Flokët u bien të gjithëve, nuk është çudi. Në disa raste, rënia e flokut i atribuohet ndryshimet të stinëve, e në disa të tjera mungesës së vitaminave. Megjithatë, në këtë artikull d

Përfitimet shëndetësore nga Ramazani

Agjërimi sjell shumë dobi për trupin e njeriut. Agjërimi është një vepër që ka shumë dobi si nga ana shpirtërore ashtu edhe nga ana shëndetësore. Në këtë shkrim do të përpiqemi të p

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror. Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u s

Info Tjera