Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/femijet.jpg

Përgatitja e fëmijëve për shkollë do të thotë të punosh një ditë më shumëHulumtimi konfirmoi atë që prindërit tashmë e dinë me siguri. Përgatitja e fëmijëve për shkollë dhe angazhimet të ndryshme nuk është sigurisht një punë e lehtë.

Hulumtimet kanë treguar se prindërit kalojnë një ditë tjetër pune gjatë javës  duke përgatitur fëmijët e tyre për shkollë, të  cilën ata ndoshta e dinin tashmë. Pra, nëse të Premten ndiheni sikur keni bërë një ditë më shumë, studiuesit konfirmojnë që ka bërë. Mëngjesi, pastrimi i dhëmbëve dhe veshja do të thotë se do të vonoheni, nuk ka kurrë fund dhe atëherë nuk është çudi që ndiheni të rraskapitur. Çdo prind e di këtë, dhe tani hulumtimi e ka konfirmuar atë.

Hulumtimi është bërë nga Kellogg, dhe janë anketuar 2,000 prindër të fëmijëve shkollorë. U zbulua se prindërit bënin dhjetë orë shtesë në javë për të përgatitur fëmijët e tyre për shkollë me gjithçka tjetër që ata bëjnë – punë, punë shtëpiake, etj. Duket se ka shumë prej tyre, por ka gjëra të dukshme si kërkimi i rrobave , zgjedhja e çorapeve, paketimi i ushqimit për shkollë, përgatitja e darkës, etj.

Ky studim përmend disa ngjarje që ndodhin shpesh në jetën reale – derdhja e lëngut mbi rroba kur fëmija është plotësisht i gatshëm. Studiuesit zbuluan se prindërve u duhet një orë deri në dy në ditë për të përfunduar të gjitha këto detyra, kështu që prindi mesatar zgjohet në gjashtë në mëngjes . “Ne donim të zbulonim se si duken mëngjeset e prindërve të vërtetë kur ata kanë fëmijë shkollë”, thotë Jeremy Harper. /mediapress

Të fundit

Pastroni veshkat me limon

Një limon i plotë përmban 139 përqind të dozës së rekomanduar të vitaminës C. Kjo e bën limonin, një prej agrumeve më të mira për shëndetin e organizmit. Përveç vitaminës C, limoni

Horoskopi për sot

Dashi Ditë pozitive për dashurinë. Nëse doni të takoni njerëz ose të shoqëroheni me ta, kjo është koha e duhur. Sa i përket punës, mundësi të reja janë në rrugë e sipër për ata që

Zbulohet antitrupi që neutralizon koronavirusin

Shkencëtarët në Fakultetin për Mjekësi të Universitetit të Pittsburghut kanë thënë se kanë arritur sukses, lidhur me trajtimin dhe parandalimin e mundshëm të koronavirusit. Hulumtuesit pr

Si reagojnë shenjat e horoskopit kur u vjen “në majë të hundës”

Të gjithë kemi mënyrën tonë të reagimit kur jemi me nerva, ose kur na vjen në majë të hundës. Dikush mund të bëhet shumë agresiv, ndërsa dikush tjetër mund të përdorë metodën e agre

Pse asnjë ushtri në botë nuk mund të krahasohet me atë amerikane

Arsyeja kryesore:Armët e ushtrisë amerikane, janë ndër më të mirat në botë. Kur është fjala për armë vdekjeprurëse, ushtria amerikane nuk ka asnjë lloj mungese në inventar. Disa prej ty

Dhjetë metodat se si të jeni më të lumtur

Të jesh i lumtur është thelbësore për një jetë të përmbushur. Një studim i fundit ka treguar se të jesh i lumtur zvogëlon mjerimin më shumë sesa të kesh më shumë para. Kjo për faktin

Info Tjera