Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/depresion.jpg

Pesë rregulla për pasur një jetë pa depresionPsikologët këshillojnë t’i përmbahemi këtyre pesë rregullave themelore, falë të cilave do të jemi në gjendje të mbajmë ekuilibrin në çdo situatë.

Mos harroni këto rregulla, veçanërisht në situata të vështira të jetës, atëherë mund të merreni me çdo problem dhe nuk do të përballeni me depresion.

Rregulli numër një
Mendo pozitivisht. Mendimet tona formojnë realitetin tonë.

E rëndësishme është ajo që mendojmë dhe ndiejmë.

Të gjithë mund të mësojnë të kontrollojnë mendimet e tyre dhe, nëse është e nevojshme, të ndalojnë së menduari negativisht.

Rregulli numër dy
Mos mendoni për armiqtë tuaj, mos humbni kohë dhe energji për ta.

Nëse dikush ju ka ofenduar dhe as që mendon të pendohet, ndaloni ta fajësoni dhe ta dënoni këtë person.

Njerëzit që fyejnë të tjerët në fakt janë thellësisht të pakënaqur vetë.

Mos u shoqëroni me njerëz toksikë dhe mos prisni mirënjohje për veprat tuaja të mira.

Rregulli numër tre
Vetë-keqardhja nuk diskutohet! Absolutisht çdo person ka probleme, por dikush i kapërcen ato, dhe dikush bie në depresion për shkak të gjërave të vogla.

Gëzohuni për gjithçka që keni. Nëse keni një çati mbi kokë dhe hani çdo ditë – ia vlen të vlerësoni jetën.

Shikoni përreth jush, bota është e bukur, bekimet ju rrethojnë nga të gjitha anët, ju vetëm duhet të mësoni t’i vini re ato.

Rregulla numër katër
Bëhuni vetja dhe mos imitoni të tjerët. Ju nuk duhet ta krahasoni veten me dikë, sepse ju jeni një person unik dhe duhet të jeni krenar për këtë.

Ju keni shumë virtyte që njerëzve të tjerë mund t’u mungojnë.

Besoni në veten tuaj, zhvillohuni, mësoni gjëra të reja, bëni një jetë të përmbushur.

Rregulli numër pesë
Mos u shqetësoni për problemet tuaja dhe përpiquni të kënaqni të tjerët.

Psikologët thonë se nëse bëni vepra të mira çdo ditë për dy javë, atëherë mund të harroni dekurajimin dhe depresionin.

Bëni të lumtur njerëzit përreth jush me një buzëqeshje, një fjalë të këndshme, lëng të shijshëm ose diçka të tillë.

Të fundit

Një plan efektiv 10-ditor për të zhdukur yndyrat nga trupi

Keni nisur një rrugëtim për heqjen e kileve të tepërta nga trupi? Provni këtë plan efektiv 10-ditor për të përparuar më shumë me qëllimet tuaja, transmeton lajmi.net. Nxirrni yndyrat jash

Dy mënyra për të vërejtur nëse po përjetoni COVID-19 apo ftohje

Gjatë kohës më të ftohtë të vitit, kur ftohjet dhe gripi vazhdojnë, ne priremi të shmangim takimin me miq dhe familje. Për fat të mirë, është e lehtë të thuash nëse ke të bësh vetëm

9 gjërat që bëjnë gjithmonë njerëzit me shumë ndikim

Çdo person i suksesshëm që njoh, është jashtëzakonisht i aftë në bindjen e njerëzve të tjerë përreth tij. Jo nëpërmjet manipulimit apo presionit, por përmes aftësive të tij bindëse:

Disa nga pijet që do ju ndihmojnë të flini të qetë gjatë natës

Ekzistojnë disa pije që ju ndihmojnë të bëni gjumë të qetë gjatë natës. Dy janë rregullat të cilat duhet të zbatohen me patjetër: Ndaloni të hani dhe pini të paktën dy orë para gjumi

Dëshironi të humbni në peshë: Hani mollë

Me siguri e dini se pemët dhe perimet mund t’ju ndihmojnë të humbni në peshë. Një nga pemët më të mira për ta konsumuar janë mollët, madje ekziston një thënie: “Një mollë n

Këto detaje të thjeshta në pamjen tuaj ju bëjnë të dukeni më të mëdha në moshë

Ikona e famshme e modës Coco Chanel dikur tha: “Asgjë nuk e bën një grua të duket më e vjetër se sa shtrenjtësia dhe komplikimet”, shkruan “BrightSide”. Ky citim ka një rëndësi të

Info Tjera