Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/06/in-arctic_5.jpg

Poli i Jugut po ngrohet tri herë më shpejt se pjesa tjetër e tokës



Poli i Jugut është ngrohur më shumë se tre herë mesataren globale gjatë 30 viteve të fundit, sipas një studim i ri.

Kjo mund të ketë pasoja të mëdha për shkrirjen e pllakave të akullit të Antarktikut, jetën detare në rajon dhe ngritjen e niveleve globale të detit.

Studimi, i botuar në revistën Nature Weather Change, të hënën, hedh dritë të re në rajonin më të largët në Tokë.

Ndërsa shkencëtarët kanë ditur prej vitesh që rajonet e jashtme të Antarktidës po ngrohen, ata më parë menduan se Poli i Jugut, duke qenë i vendosur thellë në brendësi të tij, ishte i izoluar nga rritja e temperaturave globale.

“Kjo nënvizon se ngrohja globale është realisht globale dhe po e bën rrugën e saj në këto vende të largëta”, tha Kyle Clem, bashkëpunëtor i studimit pasdoktoral në Shkencën e Klimës në Universitetin e Uellingtonit dhe autor kryesor i studimit.

Clem dhe ekipi i tij analizuan të dhënat e stacionit të motit në Polin e Jugut, si dhe modele klimatike për të ekzaminuar ngrohjen në brendësi të Antarktikut.

Ata zbuluan se midis 1989 dhe 2018, Poli i Jugut ishte ngrohur me rreth 1.8 gradë Celsius gjatë 30 viteve të fundit me një normë prej +0.6 ° C për dekadë – tre herë më shumë se sa mesatarja globale.

Shkencëtarët thanë se shkaku kryesor i ngrohjes ishte rritja e temperaturave të sipërfaqes së detit mijëra milje larg në tropik.

Gjatë 30 viteve të kaluara, ngrohja në Oqeanin Paqësor të tropikut perëndimor – një rajon afër ekuatorit në veri të Australisë dhe Papua Guinesë së Re – do të thoshte se kishte një rritje të ajrit të ngrohtë që po bartej në Polin e Jugut.

“Është i egër pasi është vendi më i largët në planet. Rëndësia është se si temperaturat ekstreme lëkunden dhe
zhvendosen në brendësi të Antarktikut, dhe mekanizmat që i drejtojnë ato janë të lidhura 10,000 kilometra në veri të kontinentit në Paqësorin tropikal”, tha Clem.

Të fundit

Gatimet që mund t’i konsumoni natën

Shkencëtarët dhe mjekët kanë sugjeruar që është e dobishme dhe madje thelbësore të hahet një vakt shumë i lehtë në mbrëmje. Por për të shmangur dhimbjen e rëndesën e stomakut, gjumin

Këshilla e ekspertëve: Konsumoni djathin në mëngjes, ja arsyet pse duhet ta bëni…

Djathi, edhe në të kaluarën ka qenë një nga produktet e bulmetit më të rekomanduara nga mjekët, për shkak të vlerave shëndetësore që ka. Por e kishit menduar ndonjëherë se kur është k

Njihuni me ilaçin e magjishëm të natyrës

Mëllaga e zezë është bimë e cila në mjekësinë popullore përdoret nga lashtësia. Kryesisht rritet deri në 80 cm në lartësi dhe ka fletët në formë të rrumbullakët, të zemrës apo të

Ja disa këshilla që veshjet t’ju rrinë sikur t’i kishit hekurosur

E vështirë të gjesh një burrë ose një grua që t’i pëlqejë të hekurosë, sidomos tani në verë. Megjithatë, gjatë udhëtimit të rrobave nga lavatriçja në dollap, kalimi nga hekuri ës

Çokollata e zezë, aleat për luftimin e stresit

Konsumimi i çokollatës së zezë mund të zvogëlojë stresin dhe inflamacionin, si dhe të përmirësojë kujtesën, imunitetin dhe gjendjen shpirtërore. Kjo ndodh për shkak të flavonoideve që

Harrojeni kosin, këto janë produktet e vetme që duhet t’i vini mbi lëkurë

Vera ka ardhur dhe shumë prej jush i kanë nisur tashmë pushimet, duke iu gëzuar detit dhe rrezeve të diellit. Edhe pse këto të fundit, ashtu siç ju japin sasinë e duhur të vitaminës C, mund

Info Tjera