Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/siberia.jpg

Qershori 2020 muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherëMuaji qershor 2020 ka qenë më i nxehti i regjistruar ndonjëherë në botë duke u barazuar me qershorin 2019, njoftoi sot shërbimi europian Copernicus mbi ndryshimin klimatik, duke nënvizuar ekzistencën e anomalive shqetësuese dhe zjarret në Siberi.

“Qershori 2020 është i barabartë me qershorin 2019, muaji qershor më i nxehtë që prej fillimit të të dhënave, 0,53 gradë Celsius mbi mesataren e periudhës 1981-2010”, theksoi Copernicus në një komunikatë, pas muajit maj tashmë rekord.

Por, është nxehtësia e jashtëzakonshme në Siberinë arktike ajo që tërhoqi vëmendjen e shërbimit europian.

Temperatura mesatare arriti kështu deri në 10 gradë Celsius mbi normat sezonale në qershor.

Më 20 qershor, një temperaturë prej 37 ° C gjatë një ore u regjistrua në Siberinë lindore, një rekord brenda Rrethit Arktik, sipas Copernicus.

Corpernicus nënvizon se këto temperatura të jashtëzakonshme janë të lidhura me faktorë të ndryshëm ndërveprues, veçanërisht regjimin e erërave dhe një mbulesë veçanërisht e ulët e dëborës.

Të fundit

Mbajeni fytyrën e bukur me këto vitamina

Shumica prej nesh me siguri e njohim vitaminën C kur bëhet fjalë për t’u kujdesur për ushqimin, por kur bëhet fjalë për lëkurën, gjërat mund të bëhen pak konfuze. Vitamina të ndrys

Efektet pozitive të çajit të kanellës në shëndetin tonë

Me origjinë nga Sri Lanka, çaji i kanellës është përdorur nga mjekësia orientale prej mijëra vjetësh për të kuruar të ftohtin, problemet me tretjen dhe spazmat dhe duke përmirësuar gjith

Doni të shkoni në plazh? Ndiqni këto këshilla

Për të gjithë asgjë nuk është më mirë se një ditë e ngrohtë në plazh. Pandemia këtë vit na bëri që të kufizohemi dhe të marrim masa drastike para se të shkojmë të pushojmë. Ne po

Kryeministrja e Finlandës u martua!

Në moshën 34-vjeçare, kryeministrja finlandeze, Sanna Marin, një nga më të rejat lidere të botës, u martuar me njeriun që ka ndarë jetën e saj për 16 vite, njoftoi kabineti i saj. ”Sanna

NASA: Krateri Jezero në Mars ngjason me liqenin Salda

Administrata Kombëtare Aeronautike dhe Kozmike e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (NASA) ka thënë se ekzistojnë karakteristika të ngjashme gjeografike mes liqenit Salda, që ndodhet në qytet

Sheqerpare

Përbërësit për brumin e copave të sheqerpares (dalin afërsisht 20 copë prandaj mund të bëni dhe gjysmë doze): 125 g gjalpë i tretur i vakët 200 g sheqer 2 vezë 100 g miell misri i bluar

Info Tjera