Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/orbita-diellore.jpg

Sateliti i Orbitës diellore kap fotografitë më të afërta të diellit (Video)



NASA dhe ESA kanë lëshuar pamjet e para të Orbitës Diellore, përfshirë fotografitë më të afërta të marra ndonjëherë nga Dielli.

Këto imazhe u kapën kur anija kozmike përfundoi kalimin e parë të ngushtë të Diellit në mes të qershorit të këtij viti.

“Këto fotografi të pashembullta të Diellit janë më të afërtat që kemi marrë ndonjëherë,” tha Holly Gilbert, shkencëtar i projektit të NASA-s për misionin në Qendrën e Fluturimit Hapësirës Goddard të NASA-s në Greenbelt, Maryland.

Ai më tej shtoi: “Këto imazhe të mahnitshme do t’i ndihmojnë shkencëtarët të bashkojnë shtresat atmosferike të Diellit, e cila është e rëndësishme për të kuptuar se si kalon moti i hapësirës pranë Tokës dhe në të gjithë sistemin diellor.

Nisur më 10 Shkurt 2020, misioni i Orbitës Diellore ka realizuar disa testime me instrumente të teknologjisë së fundit për të monitoruar mjedisin e yllit më të afërt të Tokës.

Në bord të satelitit janë gjashtë instrumente me telekomandë, ose teleskopë, për të tërhequr imazhet e Diellit dhe rrethinës së tij, së bashku me katër instrumente të tjerë në vend.

Përmes këtij misioni, shkencëtarët synojnë të fitojnë një kuptim të thelluar të erës diellore, dhe se si lëshon rrjedhën e grimcave të ngarkuara që ndikojnë në të gjithë sistemin diellor.

Imazhet e para nga misioni detajojnë praninë e miliona flakëve diellore në madhësi miniaturë – të referuara gjithashtu si ‘zjarre kampi’ – afër sipërfaqes së Diellit.

NASA përshkruan flakët diellore si shpërthime të papritura të energjisë të shkaktuara nga ndërhyrjet, kryqëzimi ose riorganizimi i linjave të fushës magnetike pranë pikave të diellit.

Imazhet u kapën nga Extreme Ultraviolet Imager (EUI) në 30 maj 2020, nga një distancë prej 77 milionë km nga Dielli.

EUI është programuar të marrë imazhe me rezolucion të lartë të koronit diellor – shtresa më e jashtme e atmosferës së Diellit – e cila zakonisht mbetet e paprekur për shkak të dritës së ndritshme të sipërfaqes së Diellit dhe, prandaj, është e vështirë për t’u kapur.

 

“Zjarret ne mund t’i vëzhgojmë nga Toka, milionë ose miliardë herë më të vogla,” tha David Berghmans nga Observatori Mbretëror i Belgjikës (ROB), Hetuesi kryesor i instrumentit EUI në një deklaratë zyrtare.

“Dielli mund të duket i qetë në shikim të parë, por kur shikojmë në detaje, ne mund t’i shohim ato flakë miniaturë kudo që shohim”, shtoi ai.

Ndërkohë, shkencëtarët e hapësirës janë ende duke u përpjekur të kuptojnë nëse këto zjarr kampi janë thjesht versione më të vogla të ndezjeve diellore apo një fenomen tjetër krejt.

Sidoqoftë, shkencëtarët kanë hedhur idenë se këto zjarre kampi mund të jenë arsyeja e ngrohjes koronale.

Shtresa e koronës është pjesa e atmosferës së sipërme të Diellit, e cila digjet në temperaturë me vlerë miliona gradë.

Kjo shtresë shtrihet gjithashtu në miliona kilometra në hapësirën e jashtme.

“Me ndihmën e më shumë të dhënave Orbiter, shkencëtarët po synojnë të demestifikojnë fenomenin misterioz të ngrohjes koronale dhe të kuptojnë se çfarë e bën koronën të jetë kaq e nxehtë – një problem që konsiderohet të jetë ndër më të bezdisshmit në astrofizikë. /MEDIAPRESS.

Të fundit

Në fund të këtij muaji hëna do të duket ndryshe, kujdes!

Ka një Hënë të plotë më 31 tetor dhe si hëna e dytë e plotë e muajit, ajo është gjithashtu edhe “Hëna blu”. Ju duhet ta shfrytëzoni në maksimum këtë moment hënor dhe të sigurohen

Një ekip kërkimor thotë se vala e dytë e ka origjinën nga Spanja

Një variant i koronavirusit që ka origjinën tek punëtorët spanjollë të fermave është përhapur me shpejtësi në pjesën më të madhe të Evropës që nga vera dhe tani përbën shumicën e

Biskota me gjalpë kikiriku

Përbërësit 1 filxhan gjalpë kikirikësh 250 gr sheqer 1 vezë 2 lugë gjelle kikiriki i bluar imët 1 pluhur për pjekje Përgatitja Në një enë bëni bashkë gjalpën e kikrikut me vezën, pluh

Koalat po zhduken për shkak të stresit!

Numri i koalave në të gjithë shtetin australian të Uellsit të Ri të Jugut është në rënie të qëndrueshme për shkak të stresit në sistemin e tyre imunitar të shkaktuar nga shkatërrimi i

Moti për sot

Vendi ynë do të vazhdojë të mbetet nën masat anticiklonike të ajrit, duke kushtëzuar mot relativisht të qetë, me diell dhe vranësira të cilat ditën e premte vende-vende parashihen të sjel

Horoskopi i datës 30 tetor

Dashi – Nesër mund të viheni përpara disa vështirësive por nuk duhet të merreni me gjithçka pasi keni shumë probleme të tjera. Kthejeni faqen dhe lini disa situata pas me forcë dhe gux

Info Tjera