Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/fitness.jpg

1 minutë stërvitje në ditë mund të sjellin ndryshiminShumica nuk kanë kohë, madje as vullnet për të ushtruar çdo ditë.

Sidoqoftë, përfitime të mëdha për trupin mund të kenë edhe 1 minutë stërvitje në ditë, sipas ekspertëve.

Shkencëtarët kanë zbuluar pas hulumtimit se një “shpërthim” shumë i shkurtër i ushtrimeve fizike shoqërohet me efekte të dobishme, të paktën tek gratë.

Studiuesit zbuluan se gratë, për shembull, të cilat ushtronin një mesatare prej 60-120 sekonda në ditë kishin 4% shëndet më të mirë skeletor sesa ato që ushtronin për më pak se 1 minutë.

“Ne ende nuk e dimë nëse është më mirë të ushtrohesh vazhdimisht në një ditë ose të ndajmë të njëjtën kohëzgjatje në të gjitha ditët e javës ose nëse ushtrimi pak më i gjatë 1-2 ditë në javë është po aq i dobishëm sa ushtrimi për 1- 2 minuta një ditë “komenton autori kryesor i studimit, Dr. Victoria Styles, një lektor në Universitetin e Exeter.

Të fundit

Përfitimet shëndetësore nga Ramazani

Agjërimi sjell shumë dobi për trupin e njeriut. Agjërimi është një vepër që ka shumë dobi si nga ana shpirtërore ashtu edhe nga ana shëndetësore. Në këtë shkrim do të përpiqemi të p

Pse konsumimi i të njëjtit mëngjes çdo ditë mund të jetë gjëja më e mirë për shëndetin tuaj

“Një mollë në ditë e mban mjekun larg“, thonë doktorët. Por, çfarë ndodh me një pjatë vezë ose një filxhan kos si mëngjesi juaj çdo ditë? Edhe pse i njëjti mëgjes mund të duket i

Xhelozia toksike dhe e keqe

Në doza shumë të vogla, xhelozia mund të jetë e shëndetshme për një marrëdhënie. Ajo mund të të motivojë të jesh një partner më i mirë dhe të jesh detektor për disa marrëdhënie

Para se të nisni plazhin, zhdukni celulitin me këto 2 receta

Celuliti shfaqet nën lëkurë si pasojë e kontraktimit të indeve lidhëse të muskujve. Celuliti është një nga problemet më shqetësuese tek femrat. Ai nuk është i lidhur gjithmonë me peshë

Çfarë ndodh nëse shmangim vaktin e mbrëmjes

Me siguri e keni dëgjuar thënien “Ha mëngjes si një mbret, drekë si një princ dhe darkë si një i varfër”. Brenda një harku kohor tre vjeçar, ata zbuluan se anashkalimi i vaktit të dark

A mund të ndihmojë ananasi të humbisni peshë?

Ananasi është një frutë e verdhë dhe i shijshëm që ka shije të shkëlqyeshme si dhe është tepër ushqyese. Është plot me vitamina dhe minerale thelbësore. “Ananasi është një frutë t

Info Tjera