Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/Herbalife-healthy-diet_1.jpg

10 fakte për ushqimet që do t’ju habisinUshqimet që hamë çdo ditë shpesh mund të fshehin mistere që shumë pak njerëz i dinë.

Këto janë disa nga gjërat e çuditshme dhe të pabesueshme për ushqimet:

Specat e kuq

Ngjyra e specit të kuq nuk ka të bëjë fare me shijen.

Duhet t’i vini vëmendjen madhësisë, sa më i vogël, aq më djegës.

Bananet

Duket e çuditshme por mushkonjat janë më shumë të fiksuara me njerëzit që kohët e fundit kanë ngrënë banane.

Avokadot

Avokadot janë fruta të paparashikueshme.

Edhe diçka tjetër për avokadot

Mos i jepni kurrë një zogu të hajë avokado.

Është helmuese për ta.

Graviteti

Graviteti është shumë i habitshëm kur doni të hidhni ujë në një gotë.

Nuk ka zgjidhje për këtë.

Uji në shishe

Në të gjitha këto shishe uji është pak i ndryshëm.

Kurrë nuk do të gjeni dy burime uji që janë të njëjta.

Ushqimi i ngjyrosur

Ushqimet e ngjyrosura i bëjnë fëmijët hiperaktivë, sidomos nëse është ushqim i ngjyrosur i kuq ose i verdhë.

Kafja

Kokrrat e kafes nuk janë aktualisht kokrra të quajtura beans por kokrra të quajtura berries.

Çaji

Ju kurrë nuk duhet të pini çaj që nuk është bërë në moment.

Japonezët kanë një shprehje “Çaji i djeshëm helmon më keq se gjarpri”.

Çaji i ftohtë irriton muret e stomakut aq shumë saqë kinezët e quajnë helm.

Mjalti

Mjalti është i pavdekshëm.

Kavanozi më i vjetër me mjaltë i cili është akoma i ngrënshëm është zbuluar në 1922 nga Horward Carter në varrin e faraonit egjiptian Tutankhamun.

Mjalti është testuar dhe është provuar se mund të konsumohet akoma.

Djathi kamember

Ky lloj djathi duhet të konsumohet para afatit sa më shumë të jetë e mundur. kurrë pas tij.

Vezët

Nëse vendosni vezën në një gotë me ujë dhe ajo del në sipërfaqe, ajo nuk mund të konsumohet më. 

Kjo ndodh sepse gazrat e akumuluara brenda vezës teksa ajo vjetrohet e bëjnë të dali në sipërfaqe.

Lakra turshi

Lakra turshi ju bën të humbni peshë sepse thartësia e saj e bën trupin tuaj më efektivë në përpunimin e yndyrave.

Çokollata

Nëse hani një copë të vogël të çokollatës së zezë përpara ushqimit, do të rrisë glukozën në gjak.

Edhe nëse jeni të uritur do t’ju ndalojë të hani shumë.

Sekreti më i mirë i ushqimit

Ushqimi është më i shijshëm gjatë natës. Të gjitha ushqimet.

Të fundit

Ky çaj do iu mbroj nga shumë sëmundje

Ky çaj me gjethe ulliri njihet ndryshe si sekreti i jetëgjatësisë së mesdhetarëve dhe është një ndër pijet më të lashta në historinë e njerëzimit. Çaji me gjethe ulliri është një al

Anti-trupat nuk garantojnë mbrojtje totale ndaj Covid-19

Një studim i ri ka zbuluar se niveli i anti-trupave mbrojtës zbehet mjaft shpejt tek ata persona që janë infektuar me Covid-19. Sipas zbulimeve të “Imperial College London”, ka një rënie me

Studimi që zbulon se si përhapet Koronavirusi

Shumica e njerëzve që rezultojnë pozitivë për shtunë tamponë nuk infektojnë askënd. Duket e bujshme, por është rezultat i studimit të botuar nga revista “Science”. Hulumtimi i kryer n

Kompania farmaceutike do të shesë teste 12-minutëshe për COVID-19

Kompania britanike farmaceutike Boots ka bërë të ditur se planifikon që gjatë javëve të ardhshme në lokalet e saj të ofrojnë test 12-minutësh për koronavirusin e ri (COVID-19). Tampon test

Organet që dëmton Covid-19 te personat që e kalojnë pa simptoma

Koronavirusi mund të lërë pasoja edhe të njerëzit që e kanë kaluar ka simptoma. 70% e personave të prekur nga koronavirusi, por që janë asimptomatikë, mund të ndjejnë pasoja në disa orga

Ja benefitet pas ngrënjës së dy bananeve në ditë për një muaj rresht

Sipas shkencëtarëve dhe nutricionistëve, nuk është e qartë pse shumica e njerëzve në Perëndim preferojnë vendosjen e bananes tek secila recetë. Sipas dietologëve, nëse konsumoni dy b

Info Tjera