Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/cokolate.jpg

10 gjërat që duhet të dini para se të konsumoni përsëri një çokollatëJu mendoni se jeni ekspert në zgjedhjen e ëmbëlsirës e cila është e preferuara e çdo moshe, çokollatës.

Por ka shumë të ngjarë që për faktet e mëposhtme të mos keni dëgjuar më parë

1.Çokollata e bardhë nuk është vërtet çokollatë

Çokollata e bardhë nuk ka pluhur kakao, përveç gjalpit.

Përbërës të tjerë janë sheqeri, qumështi, lecitina dhe vanilja.

2. Në të kaluarën fasulet e kakaos përdoreshin si monedhë

Shumë arkeologë kanë sugjeruar që banorët e lashtë të Meksikës, Amerikës Qendrore dhe Jugore, filluan të kultivonin pemë kakao në 1900 para Krishtit.

Thuhet madje se fruti i tyre i çmuar u përdor si një monedhë në shoqërinë Aztec.

Me anë të tyre mund të blije gjëra luksoze, ushqim dhe rroba.   

3. Shumica e kakakos rritet në Afrikë

Mund ti ketë rrënjët në Amerikën Qëndrore, por sot shumica e kakaos ( gati 70% e furnizimit global) vjen nga Afrika.

Bregu i Fildishtë është prodhuesi më i madh, duke siguruar rreth 30 % të kakaos në botë.

4.Napoleoni e adhuronte çokollatën

Udhëheqësi francez kishte urdhëruar që çokallata të ishte në dispozicion për të dhe këshilltarët e tij gjatë fushatave të forta ushtarake.

Ai zgjidhte gjithmonë çokollatën në vend të kafes kur punonte natën vonë.

5. Shiriti i parë me çokollatë u prodhua në Britani

Në 1847 prodhuesi britanik i çokollatave Joseph Fry gjeti një mënyrë për të përzier sheqerin me kakaon për të prodhuar një pastë që mund të krijonte shufra çokollate.

Kërkesa ishte menjëherë e lartë dhe fabrika e çokollatave Fry në Bristol, Angli filloi të prodhonte sasi të pabesueshme të produktit.

Në dekadat në vijim më shumë se 220 produkte inovative me çokollatë u prezantuan në treg duke përfshirë prodhimin e vezës së parë të Pashkëve me çokollatë në Mbretërinë e Bashkuar në 1873.

6. Aztekët ishin të parët që shijuan çokollatën e nxehtë

Mos imagjinoni se ishte delikatesa kremoze, e ëmbël që njihni sot. Ajo u quajt xocolat, që do të thotë “ujë i hidhur”.

Për ta bërë atë, ata përdorën kakao, vanilje dhe piper të nxehtë dhe mendohej se luftonte lodhjen.

Kur Columbus solli frutat në Evropë, sheqeri më pas u shtua në pije, duke ndihmuar për ta bërë atë më të shijshëm dhe më pas të njohur në të gjithë shoqërinë moderne.

7. Pemët e kakaos jetojnë deri në 200 vjet

Duket vërtet mbresëlënëse që këto pemë antike, të cilat konsiderohen “dhurata nga perënditë”, mund të jetojnë me shekuj.

E keqja, natyrisht, është se nga 200 vjet të jetës së tyre, vetëm 25 mund të prodhojnë kakao.

8. Çokollata ndihmoi Aleatët të fitonin Luftën e Dytë Botërore

Padyshim, kishte shumë më tepër faktorë që çuan në fitoren e luftës. Historianët, megjithatë, vlerësojnë sasitë e çokollatës të ofruara nga Hershey për trupat si një burim i moralit dhe energjisë pozitive.

”Hershey Chocolate” në 1937 krijoi një lokal të projektuar posaçërisht vetëm për ushtrinë amerikane. 

9. Zvicra konsumon sasinë më të madhe të çokollatës në vit

Zvicra është blerësi numër 1 i çokollatës në botë, sipas statistikave të publikuara, çdo banor ka blerë  8.2 kg në 2015 dhe rreth 9 kg në 2016.

Në 2016, Amerika hyri në listën e fanatikëve të delikatesës së ëmbël, duke pushtuar vendi i 9-të ku secilin banor blinte 4.3 kg në vit.

10. Në vitin 2017 dhe pas 80 vjetësh, u krijua një lloj i ri i çokollatës

Është bërë nga fasulet e kakaos me rubin, të cilat prodhojnë pluhur të kuq kakao, një përbërës që i jep asaj ngjyrën karakteristike rozë mijëvjeçare.

Barry Calledbaut, kompania që e krijoi atë, shpjegon se ëmbëlsira ofron “një kënaqësi intensive, sensuale” dhe nuk është “aspak e hidhur, ose e ëmbël.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera