Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/Mask.png.jpg

10 mënyra për të qëndruar të sigurt nga një epidemiGjatë kohës së një epidemie, njerëzit mund të tremben lehtë dhe të mendojnë se është e pashmangshme të mos sëmuren ose marrin ndonjë masë drastike për të shpëtuar veten e tyre.

Gjëja e rëndësishme është të hulumtoni ato që thonë ekspertët dhe të gjeni atë që burimet e ndryshme bien dakord për t’ju mbajtur të sigurt.

Mbani në shtëpi anëtarët e sëmurë të familjes.
Një arsye pse njerëzit kanë tendencë të sëmuren gjatë muajve të dimrit është sepse moti i ftohtë shpesh i detyron njerëzit të qëndrojnë së bashku në hapësira të mbyllura, duke e bërë më të lehtë përhapjen e sëmundjeve.

Duke e ditur këtë, nëse ju ose një i dashur tashmë po tregon shenja sëmundjeje, shmangni daljen në publik.

Në rastet më të rënda, njerëzit e sëmurë mund të vendosen nën karantinë ose izolim.

Ilaçe përpara se të shfaqen simptomat.
Për njerëzit që tashmë marrin ilaçe për astmë ose alergji, mund të jetë një ide e mirë të bisedoni me mjekun e tyre për një plan para-mjekimi, në të cilin ata trajtojnë simptomat para se të ndodhin, për të ndihmuar në parandalimin e rrezikut të sëmundjes.

Pastroni artikujt që përdorni rregullisht.
Ashtu siç njerëzit duhet të shmangin daljen në publik kur sëmuren, mund të jetë po aq e rëndësishme për njerëzit që gëzojnë shëndet të mirë të shmangin kontaktin e ngushtë me njerëzit që shfaqin simptoma të dukshme.

Në të njëjtën mënyrë, duhet të pastroni rregullisht sendet e prekura shpesh në shtëpinë tuaj ose vendin e punës, në këtë mënyrë ju mund të shmangni kontaktin indirekt me një person të sëmurë.

Gatuani siç duhet mishin dhe vezët.
Ushqimi mund të përmbajë baktere helmuese dhe mund të sëmurë njerëzit kur e konsumoni ose thjesht kur e prekni atë. Shumica e ushqimeve, veçanërisht mishi, shpendët, peshqit dhe vezët, duhet të gatuhen në mënyrën e duhur për të vrarë këto baktere.

Normalisht, ushqimi duhet të gatuhet në rreth 167 °F (75 °C) ose më i nxehtë dhe duhet të jetë të paktën 140 °F (60 °C) kur hahet.

Shmangni kontaktin me kafshët.
Kafshë të ndryshme mund të mbajnë mikrobe të dëmshme që mund të shkaktojnë një sërë sëmundjesh tek njerëzit.

Të njohura si sëmundje zoonotike, ato mund të përhapet me prekje, kafshim apo edhe duke banuar në të njëjtën zonë me kafshët. Kafshët në fermë, si dhe kafshët e egra, mund të jenë të rrezikshme për njerëzit, veçanërisht gjatë një epidemie.

Shmangini këto kafshë sa më shumë që të jetë e mundur.

Nëse kontakti me ta është i pashmangshëm, është mirë të lani dhe pastroni duart pasi të merreni me to.

Pastroni peshqirët.
Peshqirët mund të jenë një tokë edukate për mikrobet, veçanërisht kur njerëzit e sëmurë i përdorin ato.

Është e rëndësishme që njerëzit të pastrojnë dhe zëvendësojnë peshqirët në hapësirat e tyre të jetesës, si në kuzhina ose banjë.

Qëndroni të hidratuar.
Kur ndiheni mirë, trupi juaj fillon të përdorë më shumë lëngje se zakonisht, kështu që ju mund të bëheni të dehidratuar pa e kuptuar.

Pini rreth 8 gota lëngje në ditë, si ujë, supë, lëng frutash, qumësht ose kafe. Shmangni pijet me sheqer ose kafeinë.

Blini ushqime rezervë.
Nëse zona juaj përjeton një shpërthim, ju nuk do të keni mundësi të dilni nga shtëpia.

Për t’u përgatitur për këtë, mund të jetë një ide e mirë të merrni ushqime dhe ujë, me vlerë rreth 2 javë.

Mundohuni të gjeni ushqime që nuk prishen, si sende me kuti dhe ushqime të konservuara, të cilat mund të ruhen lehtësisht.

Gjithashtu sigurohuni të rezervoni letra higjienike, produkte pastrimi, sende sanitare dhe çdo pajisje mjekësore që ju nevojitet, si ilaçet.

Vishni doreza në publik.
Siç u përmend, mikrobet shpesh përhapen me duar. Veshja e dorezave dhe maska kirurgjikale mund t’ju ndihmojë, por ju duhet t’i përdorni ato si duhet.

Për dorezat, është e rëndësishme të mbani mend se mund të merrni mikrobet në duar kur hiqni dorezat, prandaj sigurohuni që t’i lani rregullisht duart pas heqjes, ashtu si punonjësit e kujdesit shëndetësor.

Në fakt, shpesh është një ide e mirë të lani duart ndërsa mbani doreza.

Kini kujdes me maskat.
Në përgjithësi, maskat janë të dobishme, por zakonisht njerëzit i përdorin ato në mënyrë jo të duhur.

Fillestarët duhet të mbrohen nga njerëzit që tashmë kanë shenja sëmundjeje, për të shmangur përhapjen e sëmundjeve të mundshme. Maskat janë veçanërisht të rëndësishme për punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe njerëzit që kujdesen për të tjerët në hapësira të afërta.

Kur maska është nga njëra anë me ngjyrë, kjo do të thotë që ajo është ana e jashtme dhe është e rëndësishme ta vendosni në mënyrën e duhur që të përdorni filtrin.

Është gjithashtu e rëndësishme ta ndërroni maskën pas çdo përdorimi, si dhe të pastroni fytyrën dhe duart para dhe pas çdo përdorimi.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera