Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/personal-trainers-in-gym-pittsburg.jpg

15 minuta ushtrime parandalojnë dhimbjet në shpinëDhimbja në shpin prek shumë njerëz.

Dhimbjet janë të forta, nganjëherë kohë pas kohe, nganjëherë shfaqet gradualisht e nganjëherë shumë shpejt, dhe, për fat të keq, kjo gjendje përsëritet shpesh.

Sipas mjekëve, dhimbja më së shpeshti shfaqet te personat midis moshës 20 dhe 40 vjeçe.

Vendet e punës që shfaqin rrezik për këtë lloj të dhimbjeve janë ato punë që kërkojnë qëndrim të gjatë ulur, lakimi i trupit.

Vetëm një lëvizje e gabuar mund të shkaktojë dhimbje të fortë në shpinë, e cila më pas mund të kalojë edhe në këmbë, duke shfaqur ngërçe në muskuj, plogështim të muskujve, në njërën ose të dy këmbët.

Kundër dhimbjeve përdoren analgjetikë, kremra dhe xhel.

Mjekët pohojnë se programi i terapisë fizikale së fundmi ka ndryshuar.

Pacientëve u janë në dispozicion procedura moderne për pakësimin e dhimbjeve.

Kur të jetë qetësuar dhimbja akute, atëherë përfshihet terapia fizikale.

Mjekët sugjerojnë që së paku pesë herë në javë të ushtrohet nga 15 deri 20 minuta.

Duhet ndryshuar edhe stilin e jetës dhe të shmangen gabimet si lëvizjet e shpejta dhe qëndrimi jo i duhur në pozitën e trupit.

Të fundit

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Info Tjera