Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/06/59209273-detox-infused-water-with-lemon-lime-ginger-and-mint-in-sports-bottle-with-cut-pieces-of-lemon-ginger.jpg

2 receta pijesh freskuese për këto ditë të nxehta vereGjatë verës të pini sa më shumë uji, jo vetëm që i bënë mirë shëndetit, por edhe bukurisë tonë.

Receta në vazhdim parandalon mbajtjen e lëngjeve dhe na lejon të kemi një lëkurë të shndritshme, të hidratuar dhe të ndihemi të lehtë.

Po ua japim 2 receta pijesh freskuese të përgatitura në shtëpi:

1. Pije freskuese me xhinxher
Përbërësit:
750 ml ujë
1 limon
6 cm xhinxher i freskët

Zieni ujin dhe përzijeni së bashku me limonin dhe xhinxherin e prerë në feta të rrumbullakëta.

Lëreni të paktën 20 minuta të pushoj dhe shërbejeni në temperaturën e vet ose të ftohtë.

2. Recetë pijesh freskuese me qitro dhe mente
Përbërësit:
3 litra ujë
3 qitro
500 gr sheqer
Një tufë mente

Pasi të zieni ujin, e përzini me lëkurat e qitrove dhe pas 10 minutash shtoni edhe tulin e prerë në copa bashkë me sheqerin dhe lërini në zjarr për gati dy orë.

Kullojeni, shtoni menten dhe lëreni të ftohet, ndërsa më pas ruajeni në frigorifer.

Të fundit

5 gjëra që duhet të dini para se të bëheni mama

Për të shmangur situata shqetësuese është mirë që disa gjëra në lidhje me të sapolindurit ti mësoni më përpara. 1-Ju mund të keni nevojë të rregulloni gjërat për të marrë lidhjen m

Këshilla e ekspertëve: Konsumoni djathin në mëngjes, ja arsyet pse duhet ta bëni…

Djathi, edhe në të kaluarën ka qenë një nga produktet e bulmetit më të rekomanduara nga mjekët, për shkak të vlerave shëndetësore që ka. Por e kishit menduar ndonjëherë se kur është k

Njihuni me ilaçin e magjishëm të natyrës

Mëllaga e zezë është bimë e cila në mjekësinë popullore përdoret nga lashtësia. Kryesisht rritet deri në 80 cm në lartësi dhe ka fletët në formë të rrumbullakët, të zemrës apo të

Çokollata e zezë, aleat për luftimin e stresit

Konsumimi i çokollatës së zezë mund të zvogëlojë stresin dhe inflamacionin, si dhe të përmirësojë kujtesën, imunitetin dhe gjendjen shpirtërore. Kjo ndodh për shkak të flavonoideve që

Harrojeni kosin, këto janë produktet e vetme që duhet t’i vini mbi lëkurë

Vera ka ardhur dhe shumë prej jush i kanë nisur tashmë pushimet, duke iu gëzuar detit dhe rrezeve të diellit. Edhe pse këto të fundit, ashtu siç ju japin sasinë e duhur të vitaminës C, mund

BE i jep dritën e gjelbër remdesivirit, ilaçit që do të luftojë Covid-in

Zyrtarët në Bruksel kanë aprovuar remdesivirin, si ilaç për të trajtuar disa raste të rënda të të sëmurëve me Covid-19. “Ne s’kemi lënë gur pa lëvizur në përpjekjet tona për të

Info Tjera