Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/beba.jpg

5 gjëra që duhet të dini para se të bëheni mamaPër të shmangur situata shqetësuese është mirë që disa gjëra në lidhje me të sapolindurit ti mësoni më përpara.

1-Ju mund të keni nevojë të rregulloni gjërat për të marrë lidhjen më efektive kur ushqeheni me gji.

Ekspertët mjekësorë rekomandojnë ushqyerjen me gji për 6 muaj. Foshnja juaj duhet të marrë vetëm qumështin e gjirit, dhe pa ujë ose lëngje. Por mënyra se si pihet qumështi mund te sjellë disa probleme ndaj rekomandohet:

Mjekra e foshnjës tuaj duhet të prekni fort gjoksin tuaj.

Goja e foshnjës tuaj duhet të jetë e hapur.

Duhet të shihni më shumë lëkurë të errët sipër buzës së sipërme të fëmijës sesa nën buzën e poshtme të fëmijës tuaj.

Nuk duhet të keni dhimbje kur fëmija po pi qumësht.

Buzët e foshnjës tuaj duhet të qëndrojnë të rrumbullakosura gjatë gjirit.
2-Stimulimi i gjoksit mund të afrojë lindjen:

Rekomandohet që gratë të presin të paktën 39 javë për të lindur fëmijën e tyre. Nëse jeni 40 javë, këtu është një mënyrë e natyrshme për të nxitur ardhjen e qumështit, por vetëm pasi të keni biseduar me mjekun tuaj:

Stimulimi i thithkave mund të shkaktojë kontraktime në mitrën tuaj. Kjo ndodh për shkak të prodhimit të oksitocinës. Është i njëjti hormon që bën që gjiri të nxjerrë qumësht. Mund të stimuloni manualisht thithkat, ose mund të provoni të përdorni një pompë gjiri.
3-Është mirë të lindi fëmijën në kohën që ai e ka përcaktuar:

Po, javët e fundit të shtatzënisë mund të jenë të vështira dhe dëshira për ta lindur fëmijën menjëherë është normale, por përkundër atyre ndjenjave, mjekët thonë se natyra duhet të caktojë kohën e lindjes dhe është më mirë të presësh pak më shumë.

Të fundit

Epidemiologu shqiptar: Covid-19 po dobësohet, nuk është më aq kërcënues

Edhe pse jemi ende në një krizë shoqëror prej avancimit të valës së infektimeve nga COVID-19, ka dhe prej atyre optimistëve në këtë klimë pesimizmi. Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka publiku

Ja se si sillen njerëzit që kanë personalitet të fortë

Njerëzit me personalitet të fortë mund ta gjejnë mjaft mirë veten në këtë thënie: “Asgjë në botë nuk mund ta ndalë dot personin me personalitet të fortë për të arritur synimet e tij

Disa ushqime për ditët e nxehta

Nëse nuk je afër detit, temperaturat e larta janë një makth. Ushqimet pastaj, janë problem më vete. Duket sikur nuk mund të konsumosh asgjë, sepse vapa nuk të lë të shijosh asgjë. Por, në

Si të ulim stresin gjatë pandemisë

Ndërkohë që vazhdon pandemia e COVID-19, izolimi i detyrueshëm, distancimi fizik dhe problemet e tjera janë duke lënë pasojat e tyre tek niveli i stresit. Zëri i Amerikës kontaktoi një terap

Dezinfektanti i duarve mund të shkaktojë djegie të mëdha

Në këto kohë, përdorimi i antibakterialit është bërë jo vetëm i domosdoshëm, por nuk e mendojmë dot të mos e përdorim disa herë në ditë. Nuk kanë qenë të paktat herët që është f

A duhet të dëgjojmë muzikë kur bëjmë palestër ?

A na ndihmon muzika të jemi më efektivë në palestër ose kur vrapojmë në natyrë? Së fundi është realizuar një eksperiment, nga një profesore e fitnesit dhe shëndetit në Universitetin Uls

Info Tjera