Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/dhimbje-koke.jpg

5 metodat natyrale për ta ndalur dhimbjen e kokësDhimbja e kokës është një problem i madh shëndetësor dhe sindroma më e zakonshme e dhimbjes në të gjithë botën.

“Çelësi” për trajtimin përfundimtar të dhimbjeve të kokës është identifikimi i shkakut.

Këto janë 5 mënyra natyrore për të lehtësuar dhimbjen e kokës.

Uji
Marrja e duhur e ujit hidraton trupin dhe zvogëlon intensitetin e dhimbjes së kokës.

Uthull molle
Uthulla e mollës zvogëlon inflamacionin dhe ka veti të forta antiseptike.

Në tre gota me ujë të nxehtë, shtoni ¼ e një filxhan uthull molle dhe me një peshqir bëni kompresa në ballë.

Piper kajene
Speci i kajenës përmban kapsaicinë, një substancë që zvogëlon nivelet e inflamacionit në trup.

Në një gotë me ujë të vakët, hidhni gjysmë lugë gjelle piper kajene dhe përzieni mirë.

Lagni një copë pambuku dhe vendoseni në pjesën e brendshme të hundës.

Bajamet
Shumë herë dhimbja e kokës është rezultat i mungesës së magnezit.

Konsumi i bajameve, të cilat janë të pasura me magnez, mund të ndalojë dhimbjen e kokës ose të zvogëlojë ndjeshëm incidencën e saj.

Meditimi
Meditimi është një formë e përqendrimit mendor, e arritur përmes relaksimit të thellë, ndihmon në uljen e stresit dhe lehtëson dhimbjet e kokës.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera