Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/ushqimet.jpg

5 ushqime për të rritur hormonet e lumturisë tuajUshqimet që hamë kanë shumë rëndësi për lumturinë tonë të përgjithshme, transmeton lajmi.net.

Këtu janë 5 ushqime që forcojnë serotoninën, endorfinat dhe hormonet e tjera të lumturisë në trup në mënyrë natyrale.

  1. Asparagus

Si një nga burimet kryesore të bazuara në bimë të triptofanit , asparagu ndihmon në rritjen e niveleve të serotoninës në trup.

  1. Avokado

Ndërsa acidet yndyrore nuk prodhojnë drejtpërdrejtë hormone të lumturisë, ato natyrisht i mbështesin ato.

  1. Çokollatë e errët

Çokollata e errët e pasur me antioksidantë rrit disponimin në mënyrë natyrale, por grupi i kimikateve N-acetlethanolamine stimulon trurin të lëshojë endorfinat, shkruan just naturally healthy. Këto neurotransmetues ndihmojnë në zvogëlimin e dhimbjes.

Ato gjithashtu mund të ndihmojnë në nxitjen e një euforie, lirimin e hormoneve seksuale dhe forcimin e sistemit imunitar.

  1. Vezë

Vezët ndihmojnë në rritjen e lumturisë tuaj falë nivelit të tyre të L-triptofanit. Përmbajtja e kolinës së vezëve ndihmon gjithashtu në përmirësimin e mprehtësisë mendore dhe pikëpamjes suaj të përgjithshme të jetës.

  1. Kosi grek

Nivelet e duhura të kalciumit ndihmojnë për të mbajtur ankthin, nervozizmin dhe depresionin në gji. Kosi grek është më i dendur me kalcium sesa kosi apo qumësht i rregullt.

Sa më shumë kalcium të konsumoni, aq më shumë trupi juaj pranon sinjalin për të lëshuar neurotransmetues.

Të fundit

Pastroni veshkat me limon

Një limon i plotë përmban 139 përqind të dozës së rekomanduar të vitaminës C. Kjo e bën limonin, një prej agrumeve më të mira për shëndetin e organizmit. Përveç vitaminës C, limoni

Zbulohet antitrupi që neutralizon koronavirusin

Shkencëtarët në Fakultetin për Mjekësi të Universitetit të Pittsburghut kanë thënë se kanë arritur sukses, lidhur me trajtimin dhe parandalimin e mundshëm të koronavirusit. Hulumtuesit pr

7 kurat natyrale që ju ndihmojnë të tejkaloni dhimbjen e kokës

Dhimbja e kokës është një problem që prek shumë njerëz dhe shpesh është pasojë e një jetese stresuese dhe të çrregullt. Deri më tani, askush nuk i ka sqaruar plotësisht shkaqet themelor

Përmbajtja e emocioneve

Aristoteli për drejtimin e emocioneve ka thënë dikur: “Të zemërohesh me personin e duhur, në masë të duhur, në kohë të duhur, për arsye të duhur në mënyrë të duhur”. Vetëkontroll

Sa hapa duhet të bëni në ditë për shëndet të mirë

Aplikacionet e fundit na mundësojnë që të numërojmë hapat që kryejmë çdo ditë, me shpresën se ky lloj aktiviteti fizik përmirëson shëndetin. Ekspertët kanë rekomanduar gjithnjë që nj

Medikamenti që po ndihmon të sëmurët nga Covid

Një kompani farmaceutike tha të premten se një ilaç e që shet për të ulur inflamacionin, ka ndihmuar në parandalimin e nevojës për makineri të frymëmarrjes tek pacientët e shtruar në spi

Info Tjera