Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/grip.jpg

5 ushqime që duhet t’i shmangni dhe 5 që duhet t’i hani kur jeni sëmurë me ftohjeRrjedhje hundësh, dhimbje fyti dhe teshtima pa ndërprerje.

Këto simptoma tregojnë se ju mund të jeni ftohur.

Që gjendja juaj të mos përkeqësohet, ne do ju sugjerojmë 5 ushqime që nuk duhet t’i hani, kur jeni sëmurë me ftohje, dhe 5 të tjera që duhet.

Ushqimet që duhen shmangur

1. Luleshtrydhet
Ju ndoshta mendoni se ky superushqim duhet të jetë zgjedhja e parë kur jeni ftohur, por në fakt është krejt e kundërta.

Luleshtrydhet janë çlirues të lartë të histaminës që mund të jenë një makth i mbingarkesës, duke sjellë shqetësime të pakëndshme në hundën dhe sinuse.

2. Ëmbëlsirat
Gjërat e ëmbla me shumë sheqer, janë gjëja e fundit që ju nevojitet kur jeni i sëmurë.

Ngrënia e sheqerit mund të shtypë përkohësisht sistemin tuaj imunitar dhe aftësinë e qelizave të bardha të gjakut për të luftuar mikrobet që ju bëjnë të sëmureni.

Për shkak të kësaj, duhet të përpiqeni të mbani nën kontroll dëshirat tuaja të sheqerit nëse nuk doni t’i përkeqësoni simptomat tuaja.

3. Ushqime të përpunuara
Jo të gjitha ushqimet e përpunuara janë të pashëndetshme ose një zgjedhje e keqe, por disa prej tyre mund të përmbajnë nivele të larta kripe, sheqeri dhe yndyre.

Dhe këta përbërës mund të vonojnë procesin e shërimit tuaj.

4. Turshitë
Turshitë shijojnë shumë, por përpiquni t’i shmangni kur jeni sëmurë.

Turshitë përmbajnë uthull ose kripë, të cilat janë përbërës që mund të rrisin inflamacionin e dhimbjes së fytit.

5. Ushqime krokante
Nëse keni kollë ose dhimbje fytit, duke ngrënë ushqime krokante mund të ndjehen si letër zmerile në fytin tuaj.

Këto ushqime mund të irritojnë keq fytin, duke bërë që vuajtja juaj të zgjasë më gjatë.

Ushqimet që duhet t’i hani

1. Supë pule
Një tas me supë pule është një domosdoshmëri kur jeni ftohur dhe jo vetëm sepse mamaja ose gjyshja juaj e thotë këtë.

Supa ju mban të hidratuar, është ushqyese dhe qetësuese.

Studimet tregojnë që ka një efekt anti-inflamator që mund të ndihmojë në simptomat e ftohjes.

2. Speca djegës
Specat djegës kanë diçka të quajtur kapsaicinë, një përbërës që mund të lehtësojë simptomat tuaja.

Kjo funksionon si dekongjestant dhe ekspektorant, që do të thotë se mund të prishë mukusin dhe të lehtësojë kollitjen dhe hundën e zënë.

3. Xhenxhefili
Një filxhan i nxehtë me çaj xhenxhefili mund të jetë shoku juaj më i mirë kur jeni ftohur.

Kjo rrënjë e fuqishme ka efekte analgjezike dhe anti-inflamatore që ndihmojnë për të luftuar virusin.

Xhenxhefili pastron rrugët e frymëmarrjes, largon kollitjen dhe qetëson fytin.

4. Kërpudha
Jo vetëm që janë të shijshme, por kërpudhat kanë veti të mëdha shëndetësore.

Ata janë nxitës të imunitetit dhe një burim i pasur i selenit, magnezit dhe zinkut.

Karakteristikat e tyre të forta antivirale i bëjnë një ushqim fantastik për luftimin e të ftohtit.

5. Boronica e kuqe
Këto xhevahire me ngjyrë të kuqe rubini janë të mbushura me vitaminë C dhe një antioksidant të quajtur quercetin që mund të forcojë sistemin tuaj imunitar.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera