Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/ushqimi.jpeg

5 ushqimet kryesore që nuk duhet të mungojnë asnjëherë në shtëpinë tuajFaktorët që ndikojnë në mirëqënien e popullatës janë të ndryshëm, përfshirë këtu aktiviteti fizik apo menaxhimi i stresit, megjithatë faktori kryesor mbetet mënyra se si ushqeheni dhe çfarë konsumoni. Ka disa ushqime bazë sipas dietologëve që nuk duhet të mungojnë kurrësesi në frigoriferin tuaj, për të pasur një imunitet sa më të fortë që janë. Ne i sjellim ato më poshtë sipas ‘HealthyOnline’:
1. Frutat
Mund t’i shoqëroni me mjalt ose kos.
2. Perimet
Edhe perimet (e ngrira) janë në listë. Një nga mënyra më të lehta të gatimit është t’i piqni në furrë me vaj ulliri, hudhra dhe erëza.
3. Bukë
Buka integrale është një nga sugjerimet më të shpeshta që vjen nga dietologët. Mund ta kombinoni atë në shumë forma duke bërë tost.
4. Fruta të thata
Ekspertët thonë se duhet të hani dy grusht fruta të thata çdo ditë pasi kjo ndihmon në uljen e rrezikut të atakut të zemrës, kancerit dhe çështjeve të tjera shëndetësore.
5. Drithërat e plota
Me drithëra ju mund të gatuani vakte, mes-vakte të vogla gjatë ditës duke ngrënë kështu shëndetshëm.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera