Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/Antibiotics.png

A mund ta shërojnë antibiotikët koronavirusin?Edhe pse ju mund të keni lexuar dhe dëgjuar versione të ndryshme, përgjigja e saktë është jo.

Administrata e ushqimeve dhe ilaçeve në SHBA (FDA) është shprehur se antibiotikët nuk veprojnë kundër viruseve, ato funksionojnë vetëm kundër infeksioneve bakteriale.

Antibiotikët nuk parandalojnë dhe as nuk trajtojnë COVID-19, sepse COVID-19 shkaktohet nga një virus, jo nga bakteret.

Disa pacientë me COVID-19 mund të zhvillojnë gjithashtu infeksione bakteriale, siç është pneumonia. Në atë rast, një profesionist i kujdesit shëndetësor mund ta trajtojë infeksionin bakterial të pacientit me një antibiotik.

Por pse është kaq e vështirë të krijosh një ilaç për sëmundjet virale? Një ilaç kundër sëmundjeve të shkaktuara nga viruset (sëmundjeve virale) duhet të jetë në gjendje të targetojë atë pjesë të virusit që atij i shërben për t’u riprodhuar.

Përveç kësaj, një ilaç antiviral duhet të jetë në gjendje të vrasë një virus pa vrarë qelizën njerëzore të cilën e ka kapur virusi.

Mbi të gjitha viruset janë shumë adaptive. Për shkak se ato riprodhohen shumë shpejt, ata kanë mundësi të ndryshojnë informacionin e tyre gjenetik në çdo brez të ri, duke zhvilluar potencialisht rezistencë ndaj çfarëdolloj barnash apo vaksinash që ne zhvillojmë.

Të fundit

Dy mënyra për të vërejtur nëse po përjetoni COVID-19 apo ftohje

Gjatë kohës më të ftohtë të vitit, kur ftohjet dhe gripi vazhdojnë, ne priremi të shmangim takimin me miq dhe familje. Për fat të mirë, është e lehtë të thuash nëse ke të bësh vetëm

Disa nga pijet që do ju ndihmojnë të flini të qetë gjatë natës

Ekzistojnë disa pije që ju ndihmojnë të bëni gjumë të qetë gjatë natës. Dy janë rregullat të cilat duhet të zbatohen me patjetër: Ndaloni të hani dhe pini të paktën dy orë para gjumi

Dëshironi të humbni në peshë: Hani mollë

Me siguri e dini se pemët dhe perimet mund t’ju ndihmojnë të humbni në peshë. Një nga pemët më të mira për ta konsumuar janë mollët, madje ekziston një thënie: “Një mollë n

8 ushqimet që ju mbrojnë nga diabeti

Niveli i lartë i sheqerit në gjak, jo vetëm se dërgon te diabeti, por sigurisht se shkatërron veshkat, pankreasin dhe mëlçinë. Në vijim ju paraqesim tetë nga artikujt ushqimorë, që paranda

Benefitet e Vitaminës D në trurin e njeriut

Një studimi kryer nga shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit, sugjeron se mirëmbajtja e niveleve të Vitaminës D ul rrezikun e sklerozës së shumëfishtë. I njëjti rekomandim vjen edhe nga

​Kështu mund ta parandaloni infektimin nga pneumonia

Forcimi i trupit me burime natyrore të acideve yndyrore omega-3 mundëson parandalimin e pneumonisë për shkak të infeksionit të virusit. Rritja e imunitetit është çelësi për të luftuar viru

Info Tjera