Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/pajnaple.jpg

A mund të ndihmojë ananasi të humbisni peshë?Ananasi është një frutë e verdhë dhe i shijshëm që ka shije të shkëlqyeshme si dhe është tepër ushqyese. Është plot me vitamina dhe minerale thelbësore. “Ananasi është një frutë tropikale që përmban vitaminë C, vitamina B, fibra dhe mangan.

Dhe ananasi gjithashtu përmban bromelainë, një enzimë tretëse që ndihmon në tretjen e proteinave”, thotë dietologia Ilyse Schapiro. Bromelaina vepron si proteazë, një enzimë që ndan molekulat e proteinave në blloqet e tyre ndërtuese, siç janë aminoacidet dhe peptidet e vogla.

Sapo treten proteinat, ato absorbohen më lehtë përmes zorrës së hollë. Ajo gjithashtu ka një efekt anti-inflamator, i cili mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve. Kjo është veçanërisht e dobishme për ata që kanë artrit, shpjegon Schapiro. Përveç kësaj, “mangani është i shkëlqyeshëm për shëndetin dhe dendësinë e kockave”, shton ajo, e cila mund të zvogëlojë rrezikun e osteoporozës më vonë në jetë.
Një filxhan ananas përmban rreth 78.9 miligramë vitaminë C si dhe 2.3 gramë fibra, së bashku me 2.6 mg mangan. Së fundmi, ananasi është me pak kalori, me shumë fibra dhe shumë ujë, kështu që do t’ju ngop shumë shpejt, gjë që mund t’ju ndihmojë të shmangni ngrënien e tepërt. Fibrat do të stimulojnë punën e tretjes, dhe kështu do të djegin kalori, kështu që ananasi është një aleat i mirë nëse doni të humbni peshë.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera