Shëndeti http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/vacc-4.jpg

Agjencia Evropiane e Barnave lejon një kombinimin e ilaçeve kundër COVID-19Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi se kombinimi i barnave nga kompania Eli Lilly mund të përdoret për trajtimin kundër COVID-19 në pacientët që nuk kanë nevojë për mbështetje të oksigjenit dhe që janë në rrezik të lartë të kalojnë në një sëmundje serioze.

Rekomandimi tani mund të përdoret si një udhëzues në disa vende evropiane për përdorimin e mundshëm të kombinimit të Bamlanivimab dhe Etesevimab, përpara se të merret miratimi më i gjerë, deklaroi EMA, raporton Reuters.

Barnat i përkasin një klase të barnave të njohura si antitrupa monoklonalë, të cilët prodhohen në mënyrë sintetike te proteinat që luftojnë infeksionin dhe të cilat trupi i njeriut i prodhon natyrshëm.

EMA deklaroi se ndërsa rezultatet tregojnë se kombinimi i barnave zvogëloi sasinë e virusit të pranishëm në pjesën e prapme të hundës dhe fytit, ekziston një farë pasigurie në lidhje me përfitimet e përdorimit vetëm të Bamlanivimab.

Sidoqoftë, EMA nuk përjashtoi mono-terapinë si një mundësi të mundshme.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Zvogëloni sëmundjet e zemrës me një gotë qumësht

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe nuk është gjithmonë e lehtë të zbulosh nëse

Sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Ndodh shpesh që të përjetojmë mpirje të duarve apo ndjesinë e shpimit me gjilpërë në gishta. Kjo ndjesi mund të jetë e përkohshme, si rezultat i lodhjes, por mund të paralajmërojë edhe

Si mund ta largoni peshën e tepërt në formë natyrale

Dhjamosja e mëlçisë është një problem shëndetësor që ka të bëjë me akumulimin e sasive të mëdha të triglicerideve të yndyrës në qelizat e këtij organi. Mëlçia është e rëndësis

Info Tjera